Nederlandse bedrijven vroegen in 2015 1.013 keer Energie Investeringsaftrek (EIA) aan voor zonnepanelen
Nederlandse bedrijven hebben in 2015 1.013 keer Energie Investeringsaftrek (EIA) voor zonnepanelen aangevraagd. Een jaar eerder vroegen bedrijven nog 4.679 keer EIA aan voor zonnepanelen.
Waar zonnepanelen vorig jaar de ‘EIA’-dans leidde, doet led-verlichting dit nu met 4.080 meldingen. Overigens blijven zonnepanelen warmtepompen met 973 aanvragen nog net voor. Met de 1.013 aanvragen voor zonnepanelen is overigens een EIA-budget van 66,4 miljoen euro gemoeid.
Nederlandse bedrijven investeerden in 2015 samen voor bijna 1,4 miljard euro in energiezuinige maatregelen en 3,3 miljard euro in milieuvriendelijke technieken. Dit blijkt uit de gepubliceerde jaarverslagen van de Energie-investeringsaftrek (EIA) en de Milieu-investeringsaftrek\Willekeurige afschrijving milieu-investeringen (MIA\Vamil). De EIA kreeg in 2015 in totaal 14.234 aanvragen binnen voor energiezuinige maatregelen. Voor de MIA\Vamil kwamen in 2015 in totaal 25.580 aanvragen voor milieuvriendelijke technieken binnen. De investeringen uit deze twee regelingen vallen samen meer dan 1 miljard euro hoger uit dan een jaar eerder.
Gideon Overwater van KiesZon stelt in het jaarverslag dat met de EIA de terugverdientijd voor zonnepanelen weliswaar aantrekkelijker is geworden dan in het verleden, maar dat tegelijkertijd het combineren van de EIA met een SDE+-subsidie niet meer toegestaan is. Dit heeft vermoedelijk tot een forse vermindering van de EIA-aanvragen voor zonnepanelen geleid. Overwater: ‘Voor zonnestroom is de SDE+ het meest interessant, dus bij nieuwe investeringen kiezen wij als bedrijf daarvoor. Maar de EIA was in het verleden (red. bijvoorbeeld bij het KiesZon-project van 2,3 megwattpiek bij ThyssenKrupp) een heel welkome faciliteit voor ons. Daarmee is de terugverdientijd aantrekkelijk geworden, iets wat zonder investeringsaftrek niet het geval was.’
Voor de regeling MIA\Vamil werden in 2015 wel meer aanvragen gedaan. Ging het in 2014 bij ‘een fotovoltaïsch zonne-energiesysteem in combinatie met vervanging van asbesthoudende daken, goten of gevels’ nog om 651 aanvragen voor ruim 55 miljoen euro, is dit in 2015 opgelopen tot 790 aanvragen voor ruim 74 miljoen euro.
MIA geeft ondernemers een extra aftrek van de fiscale winst. Deze extra aftrek kan oplopen tot 36 procent van de kosten van een milieu-investering. Vamil levert ondernemers een liquiditeits- en rentevoordeel op. Met Vamil kunnen ondernemers de investeringskosten voor 75 procent op een willekeurig moment afschrijven (ook wel vrije afschrijving genoemd). In totaal werden voor de MIA\Vamil regeling in 2015 25.580 aanvragen gedaan, goed voor 3.369 miljoen euro. Het relatief hoge aantal meldingen in 2015 was volgens de overheid net als in 2013 het gevolg van de grote belangstelling voor het MIA\Vamil-voordeel voor elektrisch vervoer.
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
Laatste Nieuws
Nieuwsbrief
Meest gelezen
Vacatures
Nu in Het Tijdschrift
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.














