‘Nederlandse geluidsschermen kunnen pv-vermogen van 40 windturbines herbergen’
Via geluidsschermen van Rijkswaterstaat naast de Nederlandse (snel)wegen kan het equivalent van 40 windturbines opgewekt worden. Dit is de conclusie van de masterthesis van Sander Meppelink.
In zijn thesis ‘The potential of photovoltaics along the Dutch national high- and expressways (Rijkswegen) – An analysis of the potential of PV noise barriers’ heft Meppelink onderzoek gedaan naar pv-geluidsschermen. Gekeken is in hoeverre de locaties van bestaande geluidsschermen geschikt zijn voor het opwekken van elektriciteit door middel van pv-panelen.
De zonne-instraling is berekend voor alle huidige locaties waar geluidsschermen staan. Om locaties snel en gemakkelijk te kunnen beoordelen op hun geschiktheid is de zonne-instraling vertaald naar een score van 1 tot 5. Hierbij is 5 de hoogste zonne-instraling.
Rijkswaterstaat heeft in totaal 987 kilometer aan geluidsbeperkende voorzieningen langs de Rijkswegen. Voor het onderzoek is in het bijzonder gekeken naar geluidsschermen met een minimale lengte van 500 meter.
Om het totale potentieel van pv-geluidsschermen voor Rijkswaterstaat te berekenen is Meppelink uitgegaan 4 scenario’s:
- Alle huidige geluidsschermen worden uitgerust met pv-panelen. In dit scenario is er voor gekozen om de volledige 641 kilometer aan huidige geluidsschermen uit te rusten met pv-panelen.
- Alle huidige geluidsschermen langer dan 500 meter worden uitgerust met pv-panelen. Het verschil met het voorgaande scenario is dat hier slechts de gemodelleerde segmenten worden benut.
- Alle huidige geluidsschermen langer dan 500 meter, mét een zeer geschikte zonne-instraling (score 4 of 5) worden uitgerust met pv-panelen.
- Alle huidige geluidsschermen langer dan 500 meter, mét een zeer geschikte zonne-instraling (score 4 of 5), én met een hoge onderhoudsprioriteit (voor 2030) worden uitgerust met pv-panelen.
Het volledige potentieel van de geluidsschermen wordt door Meppelink geschat tussen de 210.628 en 250.748 megawattuur. Dit staat gelijk aan de productie van 40 moderne windturbines.
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
Laatste Nieuws
Nieuwsbrief
Meest gelezen
Vacatures
Nu in Het Tijdschrift
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.














