© Devy | Dreamstime.com
4 november 2026

Netbeheerders maken 71 megawatt vrij in FGU-regio, maar in Utrecht blijft het wachten op stroomaansluiting

Per 1 januari kan in 3 van de 5 congestiegebieden in Flevopolder-Gelderland-Utrecht (FGU) 71 megawatt transportcapaciteit worden vrijgegeven. Rondom Utrecht duurt het naar verwachting nog minstens 6 tot 12 maanden.

Dat heeft staatssecretaris Jo-Annes de Bat (CDA) van Klimaat en Groene Groei aan de Tweede Kamer medegedeeld. Door maandenlange samenwerking tussen provincies, gemeenten en netbeheerders is het gelukt om enkele tientallen megawatt aan ruimte vrij te maken op het stroomnet. 

224 partijen geholpen

Eerder dit jaar – toen een noodstop in de FGU-regio nog altijd dreigde – werden 5 afzonderlijke congestiegebieden aangewezen om lokaal capaciteit vrij te kunnen geven. Sindsdien zijn al 224 partijen op de wachtlijst geholpen. De vrijgave per 1 januari 2027 is de volgende stap in dat proces.

‘Vanaf 1 januari 2027 kan in 3 van de 5 deelgebieden beperkt transportcapaciteit worden vrijgegeven aan partijen op de wachtrij’, schrijft De Bat. De 71 megawatt verdeelt zich over 3 congestiegebieden: 34 megawatt in Dronten, Harderwijk en Hattem, 32 megawatt in Dodewaard, en 5 megawatt in Zuidelijk Flevoland inclusief de regio Amersfoort. In de 2 grootste gebieden kan de beschikbare ruimte ook worden ingezet voor aanvragers zonder maatschappelijke prioriteit, afhankelijk van de situatie op de wachtlijst. In het congestiegebied Zuidelijk Flevoland gaat de 5 megawatt uitsluitend naar partijen met maatschappelijke prioriteit. De betrokken partijen kunnen de toegewezen capaciteit naar verwachting pas na de winter daadwerkelijk benutten, vanwege technische aanpassingen en inpassing op het regionale net.

Nog wachten in Utrecht

Voor het congestiegebied rondom de stad Utrecht – aangeduid als congestiegebied Breukelen-Kortrijk – is het beeld ongunstiger. ‘Rondom de stad Utrecht is het tekort ten opzichte van een half jaar geleden weliswaar afgenomen, maar is er nog geen ruimte die verantwoord kan worden vrijgegeven’, aldus De Bat. 

Wanneer die ruimte er wel is, betekent dat nog niet dat alle partijen op de wachtlijst direct een aansluiting kunnen realiseren. Het vijfde congestiegebied, rondom Doetinchem in Gelderland, krijgt per 1 januari evenmin extra ruimte.

Woningbouw gaat door

Voor woningbouwprojecten is er in de FGU-regio perspectief. De staatssecretaris stelt dat voldoende transportcapaciteit beschikbaar is voor een belangrijk deel van de woningbouwopgave in de komende jaren. Zo kan circa 95 procent van de aangemelde woningen in de provincie Utrecht die vóór 1 april 2029 met de bouw starten, worden aangesloten op het stroomnet.

Het volgende formele herijkingsmoment staat gepland voor april 2027.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.