
Voor de automobielsector is de terugkeer van een aanschafsubsidie voor elektrische auto’s een positieve opsteker. De komst van de subsidieregeling werd afgelopen voorjaar al aangekondigd.
Subsidie in 2 lagen
De subsidieregeling hanteert straks 2 inkomensschijven. Aanvragers met een verzamelinkomen van 12.500 tot en met 27.533 euro ontvangen 6.000 euro subsidie; wie tussen 27.534 en 35.793 euro verdient, krijgt 4.000 euro subsidie. Het totaalbudget bedraagt 52,4 miljoen euro. De definitieve bedragen en inkomensgrenzen zijn nog niet vastgesteld en kunnen nog wijzigen; voor latere jaren worden ze bovendien apart bepaald.
‘Het kabinet vindt het van groot belang dat ook mensen met een smalle beurs de overstap kunnen maken naar een elektrische auto en kunnen profiteren van de voordelen hiervan’, zegt staatssecretaris Annet Bertram van Infrastructuur en Waterstaat. ‘Deze subsidieregeling kan hierbij helpen.’
Oud voor nieuw
Om in aanmerking te komen, moet de in te leveren brandstofauto minimaal 1 jaar op naam van de aanvrager staan en behoren tot emissieklasse 0 tot en met 4. Dat zijn de oudste, meest vervuilende categorie personenauto’s, ruwweg gebouwd vóór de introductie van de Euro 5-norm rond 2010. De auto gaat naar een RDW-erkend sloop- en demontagebedrijf.
De aan te schaffen tweedehands elektrische auto moet een oorspronkelijke catalogusprijs hebben van 12.000 tot 60.000 euro. Dat is een ruimere bovengrens dan de voormalige Subsidieregeling Elektrische Personenauto’s Particulieren (SEPP) voor particulieren, die liep tot eind 2024 en een maximum van 45.000 euro hanteerde.
Maandelijkse korting private lease
De uitkering is ook inzetbaar als maandelijkse korting bij private lease van een tweedehands elektrische auto; daarvoor gelden grotendeels dezelfde voorwaarden en moet het contract vallen onder het Keurmerk Private Lease. Zo kunnen ook mensen zonder spaargeld van de regeling profiteren.
Het ministerie adviseert mensen die overwegen gebruik te maken van de regeling de definitieve voorwaarden af te wachten voordat ze stappen ondernemen.
Opening later dit jaar
Het streven is om de regeling nog deze maand voor internetconsultatie aan te bieden. De Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) is de beoogd uitvoerder, in samenwerking met de Belastingdienst en de RDW. De definitieve openingsdatum volgt later; het doel is de regeling zo snel mogelijk open te stellen, bij voorkeur nog in het vierde kwartaal van dit kalenderjaar. De regeling maakt bovendien deel uit van een aanvraag bij het Europees Sociaal Klimaatfonds, waardoor naar verwachting meer mensen er gebruik van kunnen maken.
De maatregel richt zich op huishoudens die kwetsbaar zijn voor hoge brandstofprijzen. TNO schatte eerder dat zo’n 73.000 tot 175.000 Nederlandse huishoudens potentieel geraakt worden door de energietransitie op mobiliteitsgebied; met de brandstofprijzen van afgelopen maart liep dat zelfs op tot meer dan 258.000 huishoudens.
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.