logo
© Generation Green
© Generation Green
5 september 2026

De harde cijfers | SDE++: RVO meldt voorlopige halfjaargroei van 338,4 megawattpiek

In de eerste helft van 2026 registreerde RVO via de SDE++ een zeer voorlopige jaargroei van 338,4 megawattpiek. Dit voorlopige cijfer zal in latere updates nog aanzienlijk naar boven worden bijgesteld.

Deze week in ‘De harde cijfers’ de nieuwste data van RVO, die per 1 juli de SDE++-jaargroei voor 2025 heeft bijgesteld naar 1.025,3 megawattpiek.

Voorlopige cijfers
Het gaat bij RVO nog altijd om voorlopige cijfers: de gecorrigeerde jaargroei voor 2025 is inmiddels voor de tweede maal naar boven bijgesteld, van 989,5 megawattpiek bij de vorige kwartaalupdate naar nu 1.025,3 megawattpiek op basis van het ingebruiknamejaar, waarmee de symbolische grens van 1 gigawattpiek definitief is overschreden. Dit getal zal bij volgende updates nog verder worden verhoogd: de jaargroei voor het kalenderjaar 2024 werd in de loop van de tijd al met ruim 370 megawattpiek verhoogd. Een wezenlijke verandering in vergelijking met eerdere edities is dat de gedetailleerde tabellen met realisatiegegevens per subsidieronde, die in dit dossier standaard waren, dit kwartaal niet beschikbaar zijn.

Raad van State
Als gevolg van een uitspraak van de Raad van State stelt RVO aanzienlijk minder gedetailleerde data beschikbaar over de SDE++-regeling. De overzichtstabellen per subsidieronde, zoals die in eerdere kwartaalupdates te raadplegen waren, zijn niet langer openbaar.

Daardoor ontbreken dit kwartaal ook de gedetailleerde uitsplitsingen per beschikkingsronde die in eerdere artikelen in het Solar & Storage Magazine-dossier ‘De harde cijfers’ standaard werden opgenomen. Op verzoek van de redactie heeft RVO zoveel mogelijk data alsnog beschikbaar gesteld. Uit die nieuwe cijfers blijkt dat per 1 juli 2026 nog 661 pv-projecten voor een gezamenlijk vermogen van 4,24 gigawattpiek gerealiseerd moeten worden. Daarin zijn de via de SDE++ 2025 beschikte projecten nog niet meegeteld; die ronde omvat eveneens vele honderden megawattpiek aan pv-projecten.

Gigawattpiek gepasseerd
De gecorrigeerde jaargroei voor 2025 op basis van het ingebruiknamejaar staat per 1 juli 2026 op 1.025,3 megawattpiek, tegenover 989,5 megawattpiek bij de vorige update. Voor de eerste helft van 2026 registreerde RVO op kwartaalbasis netto 420,6 megawattpiek aan nieuw pv-vermogen via de SDE+(+). Op basis van het gecorrigeerde ingebruiknamejaar komt het aan 2026 toe te schrijven vermogen voor diezelfde periode uit op 338,4 megawattpiek.

RVO versus VertiCer
De verschillen tussen RVO en VertiCer dat Garanties van Oorsprong uitgeeft, vallen ook in de meest recente data op. Waar RVO voor 2025 op een gecorrigeerde nettojaargroei van 1.025,3 megawattpiek uitkomt, registreert VertiCer voor datzelfde jaar een gecorrigeerde nettoafname van 114,3 megawattpiek. Voor de eerste helft van 2026 noteert VertiCer een gecorrigeerde nettogroei van 36,4 megawattpiek, terwijl RVO voor diezelfde periode uitkomt op 338,4 megawattpiek. Het extreme piekcijfer van 3.841,7 megawattpiek dat VertiCer voor 2024 nog altijd meldt, ligt mijlenver verwijderd van het RVO-cijfer van 1.365,7 megawattpiek.

Einde subsidieperiode
Ook voor het gecorrigeerde nettoaantal projecten loopt de registratie sterk uiteen. VertiCer noteert voor de eerste helft van 2026 een gecorrigeerde nettoafname van 1.201 projecten, terwijl RVO voor diezelfde periode gecorrigeerd op een nettotoename van 37 projecten uitkomt. Voor heel 2025 is het verschil eveneens aanzienlijk: VertiCer registreert een nettoafname van 413 projecten, RVO een nettotoename van 279.

De niet voor het ingebruiknamejaar gecorrigeerde groeicijfers laten zien dat RVO in de eerste helft van 2026 netto 420,6 megawattpiek aan nieuw vermogen registreerde. VertiCer komt voor diezelfde periode op 36,4 megawattpiek. Voor het volledige jaar 2025 staat de ongecorrigeerde groei bij RVO op 1.269,2 megawattpiek. Het verschil met de gecorrigeerde waarde van 1.025,3 megawattpiek geeft aan dat een aanzienlijk deel van de in 2025 geregistreerde projecten op basis van de correcties aan andere jaren wordt toegeschreven.

In de ongecorrigeerde projectentelling is de invloed van de systematische verwijdering van SDE-projecten uit de perioden 2008-2010 duidelijk zichtbaar. RVO registreert voor de eerste helft van 2026 een nettoafname van 1.860 projecten; VertiCer noteert voor diezelfde periode een netto-afname van 1.201. Voor heel 2025 bedraagt de nettoafname voor RVO 1.576 projecten en voor VertiCer 413. De negatieve cijfers zijn grotendeels een boekhoudkundig effect: projecten die hun 15-jarige subsidieperiode hebben uitgelopen, worden verwijderd uit de database, ook al produceren ze in de meeste gevallen gewoon nog stroom.

Per kwartaal
In het tweede kwartaal van 2026 registreerde RVO netto 180,5 megawattpiek aan nieuw pv-vermogen via de SDE+(+), tegenover 240,1 megawattpiek in het eerste kwartaal van dit jaar. Het geregistreerde vermogen laat daarmee voor het tweede kwartaal op rij een terugval zien. Ter vergelijking: het derde kwartaal van 2024 was met 490,6 megawattpiek het sterkste recente kwartaal. Het absolute kwartaalrecord dateert van het eerste kwartaal van 2022, toen 789,9 megawattpiek werd bijgeschreven.

De kwartaaltellingen naar aantal projecten laten een aanhoudende neerwaartse druk zien. Sinds het tweede kwartaal van 2025 overtreft het aantal uit de database verwijderde projecten per kwartaal consistent het aantal nieuw toegevoegde, met een dieptepunt in het derde kwartaal van 2025 (min 909). In het tweede kwartaal van 2026 is de nettodaling verder toegenomen tot een historisch laagtepunt in deze reeks. De oorzaak ligt primair in de grootschalige verwijdering van SDE-projecten uit 2008-2010, waarvan de subsidieperiode van 15 jaar inmiddels is verstreken.

Provincies in beeld
Onderstaande grafiek toont de reeds via de SDE+(+) gerealiseerde pv-projecten per provincie per 1 april 2026. In totaal gaat het om 27.161 projecten, goed voor ruim 14 gigawattpiek. Noord-Brabant staat met 2.416,0 megawattpiek verspreid over 4.966 projecten aan kop qua gerealiseerd vermogen. Gelderland volgt met 1.944,1 megawattpiek en 3.705 projecten. Groningen noteert met 1.494,5 megawattpiek een relatief hoog vermogen voor een beperkt aantal van 995 projecten, wat duidt op gemiddeld grotere installaties in die provincie.

Nog 4,24 gigawattpiek te bouwen
Per 1 juli 2026 staan in totaal 661 pv-projecten met een gezamenlijk vermogen van 4,24 gigawattpiek op de nominatie om nog gerealiseerd te worden. Ten opzichte van het vorige kwartaal, toen de teller nog stond op 848 projecten voor 4,67 gigawattpiek, is dat een afname van 187 projecten en ruim 430 megawattpiek.

Gelderland staat met 761,1 megawattpiek (86 projecten) aan kop qua nog te realiseren volume, gevolgd door Groningen met 688,2 megawattpiek (37 projecten) en Noord-Brabant met 558,9 megawattpiek (92 projecten). Zuid-Holland heeft het grootste aantal openstaande projecten (140), maar het gezamenlijke vermogen daarvan bedraagt 294,7 megawattpiek, wat wijst op gemiddeld kleinere systemen.

Noot: de via de SDE++ 2025 beschikte projecten zijn in bovenstaande cijfers niet meegeteld.

*** Bovenstaande cijfers betreffen nettogroeicijfers. Inmiddels raken grote aantallen projecten uit de periode 2008-2010 aan het einde van hun 15-jarige subsidieperiode en worden ze uit het RVO-bestand gehaald. Volgens RVO blijven goed draaiende systemen meestal gewoon elektriciteit produceren zonder subsidie. Tegelijk zijn de afgelopen jaren ook diverse megawattpiek aan SDE-installaties ‘uit beheer’ geraakt. Dit kan betekenen dat ze zijn gesloopt, maar ook dat ze bijvoorbeeld door brand zijn uitgevallen.*

Meer statistieken over de zonne-energiemarkt lezen? Lees dan het speciale Solar & Storage Magazine-dossier ‘De harde cijfers’.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten