
De verkoop van 70.547 elektrische occasions betekent een groei van 54,2 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, toen 45.755 elektrische gebruikte auto’s van eigenaar wisselden. Ook het gemiddelde marktaandeel van elektrische voertuigen op de totale occasionmarkt steeg fors: van 4,2 procent in het eerste halfjaar van 2025 naar 6,7 procent dit jaar.
Piek in april, daling daarna
Na de piek in april was het marktaandeel in juni weer terug op het niveau van vóór de stijging van de brandstofprijzen rond de Iran-crisis. Dit alles blijkt uit cijfers van datapartner RDC, geanalyseerd door BOVAG.
De brancheorganisatie van autobedrijven en garages meldde eerder dat de belangstelling voor elektrische occasions toenam door stijgende brandstofprijzen. In april bereikte het aandeel elektrische voertuigen op de totale occasionmarkt een hoogtepunt van 8,1 procent. In mei daalde dat aandeel naar 6,7 procent en in juni naar 6,0 procent. Daarmee ligt het marktaandeel weer dichter bij het niveau van begin dit jaar, maar nog altijd duidelijk boven het gemiddelde van vorig jaar.
Totale occasionmarkt krimpt licht
‘De hogere brandstofprijzen hebben de belangstelling voor elektrische occasions duidelijk aangewakkerd, vooral bij consumenten die toch al toe waren aan een andere auto en gevoelig zijn voor gebruikskosten’, licht Bob Velthuis, voorzitter van BOVAG Onafhankelijk Autobedrijven, toe. ‘Die groep lijkt de afgelopen maanden voor een groot deel bediend. We zien nu dat het marktaandeel na de piek in april weer terug is op het oude niveau.’
In totaal werden in het eerste halfjaar 1.046.130 gebruikte auto’s verkocht. Dat is 3,2 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar, toen het om 1.081.003 occasions ging. Alleen maart noteerde een plus: in die maand werden 183.938 gebruikte auto’s verkocht, tegenover 173.430 een jaar eerder. Maart was ook de maand waarin de verkoop van elektrische occasions een record bereikte, met 13.808 verkochte exemplaren. Daarmee groeit de elektrische occasionmarkt stevig door, ook in een totale occasionmarkt die licht krimpt, al laten de cijfers van mei en juni zien dat de uitzonderlijke piek van april voorlopig is afgevlakt.
Import haalt in op export
Ook in de handelsstromen is zichtbaar dat de binnenlandse vraag naar elektrische occasions is aangetrokken. In het eerste halfjaar werden 9.392 elektrische occasions geïmporteerd, fors meer dan de 5.635 exemplaren in dezelfde periode vorig jaar. De export bewoog juist de andere kant op en daalde van 19.637 naar 17.466 elektrische occasions.
Daarmee is de verhouding duidelijk verschoven: vorig jaar werden in het eerste halfjaar nog 3,5 keer zoveel elektrische occasions geëxporteerd als geïmporteerd, dit jaar is dat teruggelopen naar 1,9 keer zoveel. Per saldo gaan er dus nog altijd meer elektrische occasions naar het buitenland dan er Nederland binnenkomen, maar het verschil wordt kleiner.
De juni 2026-editie van Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de NEN1010:2020 die in de wet vastgelegd wordt, zonnepanelen op huurwoningen en de druk op het Vlaamse stroomnet.