logo
© Sean Pavone | Dreamstime.com
© Sean Pavone | Dreamstime.com
27 maart 2026

CE Delft: stabiel overheidsbeleid maakt verduurzamen woningen 30 procent goedkoper

Verduurzaming van koopwoningen kan substantieel goedkoper als de overheid zorgt voor stabiel langetermijnbeleid. Door voorspelbaarheid kunnen bedrijven opschalen en kosten tot 30 procent verlagen.

Dat blijkt uit een nieuw onderzoek van CE Delft in opdracht van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE), Essent en Verbouwstromen.

Forse besparingen mogelijk
Bijna 15 procent van het totale Nederlandse aardgasverbruik gaat naar koopwoningen. De manier om dat verbruik te verminderen is verduurzaming door isolatie en schone warmte-installaties zoals een warmtepomp. De markt kan de investeringskosten omlaag brengen als zij voldoende continuïteit ziet in de vraag naar verduurzamingsmaatregelen.

De isolatiebranche kan de kosten tot 10 procent verlagen, de installatiebranche zelfs tot 30 procent. Deze inschatting voor de koopsector maakt CE Delft na gesprekken met marktpartijen uit de verduurzamingsketen. Dit kan leiden tot een gecombineerde besparing voor installatie en isolatie tussen de 1.650 euro en 7.650 euro op de investeringskosten, afhankelijk van het woningtype.

Stabiliteit cruciaal
Olof van der Gaag, voorzitter van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie, stelt dat stabiliteit cruciaal is. ‘Geef de sector meer zekerheid en ze levert in ruil kostenreductie’, vertelt Van der Gaag. ‘De oorlog in het Midden-Oosten laat zien hoe afhankelijk we nog zijn van gas. Door woningen te verduurzamen maken we huishoudens veel weerbaarder tegen instabiele gasprijzen.’

Voor kostenreductie is beleid nodig dat meer zekerheid geeft over de omvang van de markt. De studie van CE Delft doet daar diverse aanbevelingen voor. Denk bijvoorbeeld aan een verplichte verbetering van het energielabel wanneer een woning verkocht wordt, een minimale aardgasprijs en zekerheid over de beschikbaarheid van ISDE-subsidie of een lager btw-tarief.

Inzichtelijke offertes
De sector zelf moet ook helpen versnellen, bijvoorbeeld met heldere en actuele informatie over marktprijzen, inzichtelijke offertes en goede samenwerking tussen de bedrijven die nodig zijn om een woning te verduurzamen.

Marleen Prins, Chief Operating Officer van Essent, benadrukt die verantwoordelijkheid. ‘Voor veel huishoudens is verduurzamen te ingewikkeld en te onoverzichtelijk. Daar ligt een verantwoordelijkheid voor ons als sector’, licht Prins toe. ‘Isolatie- en installatiebedrijven investeren continu om het toegankelijker te maken. Met stabiel en voorspelbaar beleid kunnen we die ontwikkeling versnellen en meer huishoudens helpen hun woning te verduurzamen.’

Energierekening stijgt
Volgens CE Delft is de besparing op de energierekening bij verduurzaming van een voorbeeldwoning met energielabel F zo’n 100 euro per maand, oftewel 1.200 euro op jaarbasis in 2030. Bovendien zijn huishoudens in een verduurzaamde woning beter beschermd tegen stijgende energieprijzen, omdat niets doen in alle scenario’s duurder is.

De energierekening stijgt tussen 2025 en 2030 volgens CE Delft met 10 tot 16 procent. Hoewel de ontwikkeling van de energieprijzen moeilijk voorspelbaar is, dempen verduurzamingsmaatregelen deze stijging altijd.

Aanbevelingen
Stijgende energieprijzen leiden niet alleen tot hogere rekeningen voor huishoudens, maar ook tot druk op de overheid om in te grijpen. Tijdens de energiecrisis kostte het prijsplafond de overheid in 2023 circa 4,1 miljard euro. Een generieke oplossing die veel geld kostte maar het onderliggende probleem niet aanpakte, zo benadrukken de bij het onderzoek bnetrokken organisaties.

Verduurzaming is volgens hen het structurele alternatief, en wie verduurzaamt beschermt zichzelf daartegen. Het onderzoek geeft ook aanbevelingen voor de markt. De verduurzamingsketen wordt aangeraden om gezamenlijk op te trekken om de informatie over marktprijzen te verbeteren, samenwerking in de keten te bevorderen, en te verkennen hoe datagedreven onderhoud de onderhoudskosten van warmtepompen kan verlagen. Tot slot wordt geadviseerd om te onderzoeken of het mogelijk is om gebouwdata te delen tussen marktpartijen.

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten