logo
© Fluvius
© Fluvius
13 februari 2026

Fluvius verplicht bidirectionele meter bij hybride omvormers met thuisbatterij

Fluvius verplicht voortaan een bidirectionele groenestroommeter bij zonnepaneelinstallaties die een hybride omvormer en thuisbatterij aan DC-zijde gebruiken. Dit voor juiste toekenning van groenestroomcertificaten.

Een klassieke groenestroommeter kan niet onderscheiden of de elektriciteit afkomstig is van de zonnepanelen of van netstroom die via de batterij terugvloeit. De netbeheerder stelt dat de stroommeter hierdoor onterecht een te hoge productie kan registreren, met foutief toegekende groenestroomcertificaten tot gevolg.

Injectie en afname
Een bidirectionele groenestroommeter meet zowel injectie als afname. Zo wordt grijze netstroom automatisch in mindering gebracht en blijft de meting correct.

De nieuwe verplichting geldt wanneer alle volgende voorwaarden van toepassing zijn: de pv-installatie heeft recht op groenestroomcertificaten, er is een hybride omvormer aanwezig en de thuisbatterij is aangesloten aan de DC-zijde. Zonder bidirectionele meter wordt alle stroom uit de batterij als groene productie geregistreerd, ook wanneer die batterij deels met netstroom werd geladen.

Technische vereisten
De bidirectionele groenestroommeter is beschikbaar in 1-fase- en 3-fasenuitvoeringen. De meter moet voldoen aan Measuring Instruments Directive (MID) klasse 2 in beide richtingen: injectie en afname. MID is de Europese richtlijn die de nauwkeurigheidseisen voor meetinstrumenten vastlegt.

De bidirectionele meter registreert 2 energiestromen: groene stroom van de pv-installatie naar de batterij, de binneninstallatie of het net, en grijze stroom van het net naar de batterij of binneninstallatie. De berekening die Fluvius hanteert is: netto groene stroom is injectie plus de groene batterijstroom minus grijze batterijstroom. De bidirectionele meter maakt dit automatisch mogelijk door injectie en afname van elkaar af te trekken en enkel de nettowaarde door te geven.

Aanmeldingsprocedure
Installateurs moeten de metervervanging aanmelden via Mijn Fluvius. Bij de aanmelding zijn verplichte uploads nodig: een foto van de beginstand van de nieuwe meter, een foto van de eindstand van de oude meter, foto’s van beide serienummers, aangifte van de thuisbatterij en eventuele keuringsdocumenten.

Een nieuwe keuring is vereist wanneer de omvormer wordt vervangen of beveiligingscomponenten worden aangepast. Er is geen nieuwe keuring nodig wanneer enkel de groenestroommeter wordt vervangen. Ook zonder keuring blijft aanmelding via Fluvius verplicht.

De netbeheerder heeft de afgelopen jaren miljoenen euro’s aan fraude met groenestroomcertificaten opgespoord. Met de verplichte bidirectionele meter wil Fluvius voorkomen dat batterijen die deels met netstroom worden geladen onterecht leiden tot het uitkeren van groenestroomcertificaten.

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten