
De Tweede Kamer had opheldering gevraagd over de lege reserve van de subsidieregeling voor onder meer wind- en zonne-energieprojecten.
Verduurzaming vertraagt
‘De SDE++ is de grootste regeling voor duurzame energieproductie en CO2-reductie en is daarmee cruciaal voor het behalen van de klimaat- en energiedoelstellingen’, aldus Hermans in antwoord op Kamervragen. De minister benadrukt dat zonder de subsidieregeling de verduurzaming in de industrie en de elektriciteitssector kan vertragen of zelfs stil kan vallen.
De middelen in de begrotingsreserve van de SDE++ zijn bedoeld om eventuele tekorten op te vangen die ontstaan door de kasuitgaven van reeds beschikte projecten. Op dit moment is de verwachting van de minister dat de reserve in 2029 volledig is uitgeput. ‘Wanneer er geen reserve is, dan moeten tegenvallers op een andere manier worden opgevangen’, aldus Hermans die verder niet toelicht hoe dit dan zou moeten gebeuren.
Mogelijke aanpassingen
De minister liet eerder een verkenning uitvoeren naar de toekomst van de SDE++. Geen van de mogelijke aanpassingen heeft naar verwachting invloed op de subsidieregeling in 2026. Een concrete actie is dat de mogelijkheid om subsidiebeschikkingen te corrigeren voor veranderingen in nettarieven nader wordt verkend. Het kabinet onderzoekt verder of de subsidie voor elektrificatie en duurzame warmte kan meebewegen met wisselende nettarieven.
D66, VVD en CDA – die een nieuwe regering gaan vormen – hebben in hun coalitieakkoord opgenomen dat er voor de subsidieregeling SDE++ tot en met 2032 jaarlijks 8 miljard euro subsidie beschikbaar zal zijn.
De Solar & Storage Magazine Marktgids 2026 is verschenen. De jaarlijks terugkerende marktgids biedt een totaaloverzicht van de energieopslag- en zonne-energiemarkt en is een bijlage van de december 2025-editie van Solar & Storage Magazine. De marktgids kent dit jaar 14 rubrieken en bovendien zijn in samenwerking met een groot aantal bedrijven en organisaties de belangrijkste ontwikkelingen qua projecten, markt en technieken in kaart gebracht.