
Demissionair minister Sophie Hermans van Klimaat en Groene Groei schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de onzekerheid over elektriciteitskosten een grote uitdaging vormt voor de verduurzaming van de industrie.
Onvoorspelbare kosten
De Stimuleringsregeling Duurzame Energieproductie en Klimaattransitie (SDE++) legt het subsidiebedrag vooraf voor de gehele looptijd vast. Een grote uitdaging voor elektrificatie blijft hierdoor volgens Hermans de onzekerheid over de ontwikkeling van elektriciteitskosten in de vorm van de groothandelsprijzen en de nettarieven.
Dit gebrek aan flexibiliteit heeft gevolgen voor bedrijven die gebruikmaken van elektrificatietechnieken zoals warmtepompen en elektrische boilers, maar ook voor projecten met duurzame warmte. Exploitanten kunnen door de wisselende elektriciteitskosten volgens de minister niet inschatten of de verkregen subsidie toereikend blijft. Het gevolg kan zijn dat installaties niet gerealiseerd worden of minder benut worden dan mogelijk is.
Anders voor nettarieven
Het kabinet beschouwt veranderingen in operationele kosten en investeringskosten in de regel als normaal ondernemersrisico. Voor nettarieven ligt dit volgens een nieuw onderzoek van Trinomics anders.
‘De ondernemer heeft namelijk weinig invloed op deze kosten, terwijl ze een significante invloed op de businesscase kunnen hebben’, schrijft demissionair minister Hermans in een Kamerbrief over het onderzoek.
Mee laten bewegen
De nettarieven in Nederland zijn de afgelopen jaren sterk gestegen en liggen inmiddels ver boven die van buurlanden. Het ministerie van Klimaat en Groene Groei liet onderzoeksbureau Trinomics onderzoek doen naar mogelijke verbeteringen voor de stimulering van duurzamewarmteprojecten via de SDE++. Trinomics concludeert dat het voor nettarieven het overwegen waard is om de subsidiebedragen tijdens de looptijd mee te laten bewegen met de daadwerkelijke kostenontwikkeling.
De optie om subsidiebeschikkingen te corrigeren voor veranderingen in nettarieven zal volgens demissionair minister Hermans nader verkend worden. Daarbij worden de uitvoerbaarheid, de budgettaire gevolgen en de mogelijke impact op netcongestie meegewogen. De Tweede Kamer wordt begin 2026 nader geïnformeerd over deze aanpassing via de Kamerbrief over de openstelling van de SDE++ 2026.
Bredere aanpak
De minister benadrukt dat niet alle uitdagingen met de SDE++ kunnen worden opgelost. Om elektrificatie te versnellen, is volgens haar een samenhangend pakket van maatregelen en instrumenten met een heldere doelstelling nodig. Het kabinet onderzoekt hoe Europese staatssteunkaders kunnen worden ingezet om de elektriciteitskosten te verlagen. Ook worden nieuwe financieringsmodellen ontwikkeld in samenwerking met financiële instellingen.
De brief maakt deel uit van het traject Toekomst van de SDE++ dat in 2024 van start ging. In dit traject onderzoekt het kabinet hoe de belangrijkste subsidieregeling voor de energietransitie doorontwikkeld kan worden om beter aan te sluiten bij de uitdagingen van de energietransitie.
De Solar & Storage Magazine Marktgids 2026 is verschenen. De jaarlijks terugkerende marktgids biedt een totaaloverzicht van de energieopslag- en zonne-energiemarkt en is een bijlage van de december 2025-editie van Solar & Storage Magazine. De marktgids kent dit jaar 14 rubrieken en bovendien zijn in samenwerking met een groot aantal bedrijven en organisaties de belangrijkste ontwikkelingen qua projecten, markt en technieken in kaart gebracht.