logo
© TVP Solar
© TVP Solar
19 december 2025

‘Consumenten weten niet of ze hun cv-ketel aan de straat moeten zetten’

Terwijl de residentiële markt voor zonnewarmte krimpt, groeien industriële toepassingen en stadsverwarming sterk. Nederland is een van de Europese leiders in stadsverwarming.

Terwijl Duitsland de pvt-markt aanvoert met Nederland in de top 3. Maar Nederland is er nog lang niet, zo waarschuwt Nold Jaeger, directeur beleid bij branchevereniging Holland Solar. ‘Het is voor consumenten niet duidelijk of van hen verwacht wordt dat ze hun cv-ketel aan de straat zetten en vervangen door een hybride of volledig duurzaam alternatief.’

17,8 gigawattth
De studie ‘Solar Heat Worldwide 2025’ – uitgevoerd door het Oostenrijkse instituut AEE INTEC in opdracht van het internationaal energieagentschap IEA – laat een wisselend beeld zien van de ontwikkeling van de zonnewarmtemarkt.

Ondanks een wereldwijde krimp van 14 procent in 2024, wijst het onderzoek op interessante verschuivingen binnen de verschillende marktsegmenten. De totale nieuwe capaciteit bedroeg vorig jaar 17,8 gigawattth. Daarmee loopt zonthermie mijlenver achter op zonnestroom, maar toch is zonnewarmte relevanter dan ooit nu de elektrificatie achterblijft en duurzame warmte een aantrekkelijk alternatief kan zijn.

De afnemende populariteit van zonnewarmte in de woningsector valt volgens de onderzoekers met name te wijten aan toenemende concurrentie van warmtepompen en een algemene beleidsverschuiving richting elektrificatie.

Nederlandse stadsverwarming
Een absolute uitblinker in het rapport is de Nederlandse positie op het gebied van stadsverwarming op zonnewarmte. In 2024 werd in Groningen een van ‘s werelds grootste zonne-energiecentrales voor stadsverwarming in gebruik genomen, met een vermogen van 34 megawattth en een collectoroppervlak van 48.800 vierkante meter.

Lees het volledige artikel hieronder in de december 2025-editie van Solar Magazine.

Holland Solar: ‘Zonnewarmte past in de geopolitieke trend om autonomer te worden’

Branchevereniging Holland Solar herkent het beeld dat in de studie ‘Solar Heat Worldwide 2025’ wordt geschetst. ‘De uitrol van zonthermie groeit met name bij grotere warmteverbruikers’, opent directeur beleid Nold Jaeger het gesprek.

‘De belangrijkste reden is dat zonnewarmte een veel voorspelbaarder businessmodel heeft dan andere warmtetechnieken’, vervolgt Jaeger. ‘Bij alle fossiele of duurzame alternatieven ben je afhankelijk van energieprijzen – of dat nu een industriële warmtepomp is die elektriciteit nodig heeft, een e-boiler, of een fossiele installatie die afhankelijk is van de gasprijs. Het mooie van zonnewarmte is dat je een investering doet en vervolgens weinig onderhoud hebt. En het onderhoud dat nodig is, is ook nog eens voorspelbaar. Dat maakt zonnewarmte een goede keuze voor bedrijven die veel warmte gebruiken. Je weet welke kosten je maakt, terwijl dat bij veel andere technieken gokwerk is door de afhankelijkheid van wereldwijde markten. Zonnewarmtetechnologie past in dat kader bij de geopolitieke trend om autonomer te worden.’

Consumentenmarkt stagneert
Voor de consumentenmarkt concludeert Jaeger dat de verduurzaming van warmtebronnen ‘gewoon nog heel ingewikkeld is’. Dat heeft volgens hem niet puur met zonnewarmte te maken, maar vooral met de onduidelijkheid over waar in Nederland warmtenetten gerealiseerd zullen worden. ‘Het is voor consumenten niet duidelijk of van hen verwacht wordt dat ze hun cv-ketel aan de straat zetten en vervangen door een hybride of volledig duurzaam alternatief. Dat is ook voor zonnewarmte een grote showstopper. Als mensen niet het gevoel hebben dat ze een duidelijke kant opgestuurd worden, gaan ze niet investeren.’

Deel dit artikel:
In samenwerking met
storage_magazine_logo

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten