© Anatoliygleb | Dreamstime.com
22 juli 2025

Prijzenoorlog zonnepanelen duikt weer op in Europa

De prijzen van zonnepanelen zijn sinds half juli met 5 tot 8 procent gedaald na een korte periode van stabilisatie. De prijzen voor mainstreamzonnepanelen zijn gedaald van 11 naar 10,5 eurocent per wattpiek.

De prijsdaling lijkt volgens handelsplatform pvXchange onderdeel van een langetermijntrend waarbij de kosten terugkeren naar het ongezonde niveau van begin 2025, waardoor fabrikanten moeite hebben om winstgevend te blijven en de Chinese overheid haar steun vermindert.

Terugkeer daling
Nadat de zonnepaneelmarkt in juni volgens pvXchange-directeur Martin Schachinger nog onduidelijke prijsontwikkelingen liet zien, tekent zich in zijn ogen nu een duidelijke trend af. Verschillende belangrijke groothandels hebben hun prijzen naar beneden bijgesteld met 1 tot 2 eurocent per wattpiek, na maandenlange voorzichtige prijsstijgingen. Andere zullen volgens hem waarschijnlijk snel volgen.

De prijsdalingen komen niet alleen voor rekening van de groothandels. Schachinger stelt dat de ontwikkeling veroorzaakt wordt door dalende polysiliciumprijzen in China. Ook de binnenlandse vraag in China is afgenomen door een verandering in het overheidsbeleid. Het gevolg hiervan is dat er opnieuw goedkopere zonnepanelen beschikbaar komen voor de wereldmarkt. Voor grote grondgebonden zonneparken ligt de prijs voor bifaciale glas-glaszonnepanelen nu weer onder de 10 eurocent per wattpiek, geleverd op Europese bouwlocaties. Voor mainstreamzonnepanelen ligt die op 10,5 eurocent per wattpiek.

Chinese invloed
Dit is in de ogen van Schachinger slecht nieuws voor zonnepaneelfabrikanten, waarvan een groot deel al 2 jaar geen winst heeft gemaakt. Veel van hen zullen een nieuwe magere periode moeilijk overleven. Vooral voor Chinese producenten wordt de situatie lastig, omdat de Chinese overheid de ruimhartige ondersteuning geleidelijk vermindert.

‘Er is sprake van het intrekken van belastingvoordelen en vermindering of zelfs stopzetting van leningen met lage rente’, duidt Schachinger. ‘China heeft zijn doel om wereldwijd een dominante marktpositie te bereiken al behaald. Nu moeten de bedrijven bewijzen dat ze op eigen benen kunnen staan.’

Er wordt opnieuw gesproken over prijsafspraken of vrijwillige productiequota om de onderlinge concurrentie te beperken en zo de destructieve prijzenoorlog te vertragen. ‘De ervaring leert echter dat dit matig of helemaal niet werkt’, stelt Schachinger. ‘Uiteindelijk brengt elke fabrikant alles op de markt wat geproduceerd kan worden, bijna ongeacht de prijs.’

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.