© Fluvius
18 juli 2025

Minister: zonnepaneeleigenaren blijven verantwoordelijk voor defecte groenestroomtellers

Vlaams minister van Energie Melissa Depraetere handhaaft de huidige compensatieregeling voor defecte groenestroomtellers, ondanks zorgen over financiële nadelen voor eigenaren van zonnepanelen.

In antwoord op schriftelijke vragen van parlementslid Robrecht Bothuyne (cd&v) stelt de minister dat de verantwoordelijkheid voor een correct werkende groenestroomteller bij de eigenaar ligt, niet bij netbeheerder Fluvius.

Beperkte compensatie
Bij een defect aan een groenestroomteller, die de opgewekte stroom van zonnepanelen registreert voor de toekenning van groenestroomcertificaten, kan de eigenaar financieel nadeel ondervinden.

Volgens de huidige regeling maakt Fluvius in zo’n geval ‘bij wijze van gunst’ een schatting van de gemiste productie, maar uitsluitend vanaf de laatst goedgekeurde meterstand. ‘Deze schatting is enkel mogelijk voor de periode tussen de laatst goedgekeurde meterstand en het moment dat er een nieuwe productiemeter geplaatst wordt’, aldus de minister in haar antwoord op de vragen van Bothuyne.

Eigenaarschap
De minister benadrukt dat artikel 6.1.9, paragraaf 2 van het Energiebesluit duidelijk bepaalt dat voor installaties die jaarlijks minder dan 10.000 kilowattuur elektriciteit opwekken, de certificaatgerechtigde zelf verantwoordelijk is voor het meten van de opgewekte elektriciteit. ‘Het is dus aan de certificaatgerechtigde om te waken over de correcte werking van de groenestroommeter’, motiveert Depraetere.

Compensatiemethode
Voor het berekenen van de compensatie maakt Fluvius gebruik van continu uitgelezen referentiemetingen van verschillende locaties in Vlaanderen. De schatting houdt rekening met seizoen, weersomstandigheden, het maximale AC-vermogen van de omvormer, het totale piekvermogen van de zonnepanelen en de eventuele aanwezigheid van een suntracker-installatie. Maar aangezien deze schattingen een ‘gunstmaatregel’ zijn, zijn ze in principe niet aanvechtbaar.

Parlementslid Bothuyne vroeg of de minister het aanvaardbaar vindt dat eigenaren de nadelen dragen van een technisch defect dat vaak buiten hun controle ligt en moeilijk te detecteren is. Ook pleitte hij voor een verplichte regelmatige controle of automatische monitoring van groenestroomtellers. De minister heeft echter aangegeven geen plannen te hebben om Fluvius te verplichten tot regelmatige controle of automatische monitoring van de meters, en is evenmin van plan het bestaande compensatieregime te herzien.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.