
Brabantse Ontwikkelings Maatschappij (BOM), TNO en Sekisui Solar Film Co uit Japan hebben in Osaka een intentieverklaring ondertekend om samenwerking op dit gebied te verkennen.
Lichtgewichttechnologie
Sekisui Solar Film is gespecialiseerd in de ontwikkeling en productie van flinterdunne perovskiet zonnepanelen. De pv-modules zijn licht, buigzaam en circulair te produceren. Een belangrijk voordeel is dat ze direct geïntegreerd kunnen worden in gevels, ramen en daken.
Voor Brabantse bedrijven en kennisinstellingen is dit geen onbekend terrein. In de provincie is al een sterke coalitie ontstaan rond de ontwikkeling van perovskiet pv-modules. De Innovatiecoalitie Solar (IC Solar) werkt onder leiding van BOM aan functionaliteit, betere materialen, productiemachines en demonstratieprojecten.
Grootschalige ambitie
‘Met deze ondertekening onderstrepen we de structurele kennis- en businesssamenwerking tussen Japan en Brabant,’ licht Daan de Cloe, Managing Director Foreign Investments & International Trade van BOM toe. ‘Via deze samenwerking kunnen Sekisui, TNO en BOM een wereldpositie bereiken in de productie van perovskiet pv-modules.’
De IC Solar heeft eerder al de ambitie uitgesproken om grootschalige productie van perovskiet pv-modules in Brabant te realiseren. De nieuwe intentieverklaring kan een belangrijke stap zijn om dit doel dichterbij te brengen.
Wereldprestaties
TNO heeft al een sterke positie in dit veld. Samen met andere onderzoekspartners vestigde de organisatie recent wereldrecords voor perovskiet zonnecellen. In tandemconfiguraties met silicium werden al rendementen van meer dan 30 procent behaald.
‘Deze intentieverklaring is een belangrijke stap naar meer synergie tussen de Nederlandse en Japanse programma’s op het gebied van flexibele zonne-energietechnologie,’ zegt Tjark Tjin-A-Tsoi, chief executive officer van TNO. ‘Voor TNO is dit een kans om de regionale industrie te versterken door samenwerking met Sekisui te zoeken voor het realiseren van roll-to-roll productie van perovskiet zonnecellen in Nederland.’
Nationaal vertrouwen
Het potentieel van perovskiet modules wordt ook op nationaal niveau erkend. Het Nationaal Groeifonds kende eerder 320 miljoen euro toe aan SolarNL voor de ontwikkeling van een nieuwe generatie pv-modules. De ambitie van SolarNL is om in Nederland een robuuste industrie rond de productie van pv-modules te realiseren.
Japan ziet in Nederland een betrouwbare partner om samen onderzoek en ontwikkeling rond perovskiet modules verder te brengen. Sekisui is een logische samenwerkingspartner, omdat het bedrijf al bekend is met Nederlandse innovatiesystemen. Zusterbedrijf Sekisui Chemical is al gevestigd op de Automotive Campus in Helmond. Het uiteindelijke doel is de grootschalige productie van flexible perovskiet in Nederland én Japan.
De Solar & Storage Magazine Marktgids 2026 is verschenen. De jaarlijks terugkerende marktgids biedt een totaaloverzicht van de energieopslag- en zonne-energiemarkt en is een bijlage van de december 2025-editie van Solar & Storage Magazine. De marktgids kent dit jaar 14 rubrieken en bovendien zijn in samenwerking met een groot aantal bedrijven en organisaties de belangrijkste ontwikkelingen qua projecten, markt en technieken in kaart gebracht.