
Het stroomnet in de provincie Utrecht is sinds vorig jaar dusdanig vol dat netbeheerders een reeks ‘onorthodoxe’ maatregelen presenteerden, waaronder de inzet van tijdelijke gascentrales om aan de vraag naar stroom te voldoen.
Extra maatregelen
Terwijl het stroomnet wordt uitgebreid, zijn extra maatregelen nodig om iedereen van stroom te blijven voorzien. Een van de oplossingen is het inzetten van regelbaar elektriciteitsvermogen, waarbij netbeheerder Stedin aan grootverbruikers vraagt een deel van hun stroomproductie aan te bieden.
Onze Volkstuinen Utrecht in Houten gebruikt hiervoor een wkk-installatie die als stroomgenerator fungeert.
Verdienmodel
Ondernemer George Modderkolk van Onze Volkstuinen Utrecht reageerde op een oproep in het Utrechts Nieuwsblad. ‘Met Onze Volkstuinen Utrecht hebben we het allereerste flexcontract in de provincie Utrecht afgesloten voor het aanbieden van stroom aan het net’, aldus Erik Witteveen, accountmanager Flexibel Energiesysteem bij Stedin. ‘Door pieken op het net te verlagen, voorkomen we overbelasting. We laten de wkk extra stroom aan ons leveren op de piekmomenten die we hebben in ons net. Het gaat om hooguit enkele uren per jaar.’
Door de inzet van deze flexibele oplossing blijven nieuwe woningen met warmtepompen in de provincie mogelijk, net als nieuwe laadpleinen en oplaadpunten voor elektrische voertuigen.
De maart 2026-editie van Solar & Storage Magazine is verschenen. Het tijdschrift bevat artikelen over de vakbeurs Solar Solutions Amsterdam, stekkerbatterijen, zonnepaneelbeleid bij woningcorporaties en onderhoud van zonnepanelen.