
Dat heeft de kantonrechter in Groningen bepaald in een rechtszaak tussen een huurder en verhuurder.
Dubbele kosten?
In de kwestie stelde een huurster dat het niet redelijk was om zowel via de kale huur – vanwege een beter energielabel – als via de servicekosten te betalen voor dezelfde zonnepanelen en zonneboiler. Volgens de huurster was er sprake van een ‘dubbeltelling’ die tot onredelijk voordeel voor de verhuurder leidde.
De kantonrechter oordeelt echter dat de wet niet verbiedt dat zonnepanelen en zonneboilers als servicekosten worden doorberekend, ook al beïnvloeden ze het energielabel. Dit zou alleen onredelijk zijn wanneer een verhuurder daar ‘een evident onredelijk voordeel’ bij heeft.
Bij het beoordelen of er sprake is van onredelijk voordeel weegt de rechter ook mee in hoeverre de huurder profiteert van de aanwezigheid van deze installaties. Daarnaast is het volgens de rechter belangrijk dat verhuurders worden gestimuleerd om te investeren in energiebesparende maatregelen.
Roerend of onroerend
Een belangrijke vraag in deze zaak was of de zonnepanelen en zonneboiler als roerend of onroerend moeten worden aangemerkt. Wanneer deze installaties als onroerend worden gezien, zou de verhuurder de volledige kosten ervan in de kale huurprijs moeten verwerken.
De rechter oordeelt dat de zonnepanelen en zonnecollectoren in dit geval als roerende zaken moeten worden beschouwd. Ze zijn in ‘een frame’ op het dak bevestigd zonder constructieve bevestiging zoals dakankers, waardoor ze relatief eenvoudig te verwijderen zijn zonder noemenswaardige beschadiging.
Anders dan in een eerdere uitspraak van het Gerechtshof Amsterdam over een ‘0-energie woning’, zijn de zonnepanelen en zonneboiler in deze zaak niet ‘wezenlijk voor het functioneren van de woning’. De stroomvoorziening is niet afhankelijk van de zonnepanelen en er is een cv-ketel aanwezig.
Afschrijving en tuinonderhoud
De huurster stelde ook dat voor zonnepanelen inmiddels een langere afschrijvingsperiode geldt – 15 jaar in plaats van 10 jaar – maar de rechter ging uit van de periode die gold op het moment dat het verzoek bij de huurcommissie werd ingediend.
Wat betreft het tuinonderhoud oordeelde de rechter dat kosten voor de voortuin niet doorberekend mochten worden omdat deze in 2021 een ‘openbaar karakter’ had. Alleen het onderhoud van de achtertuin, waar huurders exclusief gebruiksrecht hadden, kon worden doorberekend.
De Solar & Storage Magazine Marktgids 2026 is verschenen. De jaarlijks terugkerende marktgids biedt een totaaloverzicht van de energieopslag- en zonne-energiemarkt en is een bijlage van de december 2025-editie van Solar & Storage Magazine. De marktgids kent dit jaar 14 rubrieken en bovendien zijn in samenwerking met een groot aantal bedrijven en organisaties de belangrijkste ontwikkelingen qua projecten, markt en technieken in kaart gebracht.