logo
© Bosch
© Bosch
23 augustus 2024

Aantal Europese fabrieken warmtepompen groeit tot ruim 260

Het aantal Europese fabrieken voor warmtepompen en aanverwante componenten is tot boven de 260 stuks gegroeid. Willen deze fabrieken overleven, dan moet de vraag naar warmtepompen gestaag blijven groeien.

Daarvoor waarschuwt de European Heat Pump Association (EHPA). De Europese koepelorganisatie rekent voor dat om het doel van de Europese Unie (EU) te behalen – 60 miljoen geïnstalleerde warmtepompen – een gemiddelde jaarlijkse groei van ongeveer 17 procent nodig is. 

Risico
De recente daling van de verkoop van warmtepompen met 6,5 procent in 2023 vormt echter een aanzienlijk risico voor deze ambitie. De EHPA pleit daarom voor sterk beleidskader dat de warmtepompindustrie in Europa nodig heeft om op volle capaciteit te kunnen werken.  Een vertraging in de verkoop van warmtepompen en installaties kan de werkgelegenheid in gevaar brengen. Onderzoekers van de EHPA schrijven in een nieuwe studie dat concurrentievermogen de sleutel tot succes is. Dit zodat Europese fabrikanten niet alleen aan de binnenlandse vraag kunnen voldoen, maar ook een groter aandeel van de wereldmarkt kunnen veroveren. 

‘Stabiele beleidsondersteuning is essentieel om de overgang te versnellen en de markt nieuw leven in te blazen’, schrijven de EHPA-onderzoekers in hun studie. ‘Maatregelen zoals het maximeren van de elektriciteitsprijs op het dubbele van de gasprijs – door belastingen en heffingen van de elektriciteitsrekening af te schuiven – kunnen de financiële aantrekkelijkheid van warmtepompen vergroten, de vraag van eindgebruikers stimuleren en het CO2-vrij maken van de verwarmings- en koelingssector versnellen. Door deze uitdagingen aan te pakken en een ondersteunend beleidskader te bieden, kan de EU een grotere energieonafhankelijkheid bevorderen en duurzame groei in de warmtepompmarkt stimuleren.’

België en Nederland
Uit het onderzoek van EHPA blijkt dat België 3 warmtepomp(component)fabrieken kent: Copeland Europe, Daikan en Mayekawa. Nederland telt 8 fabrieken: BDR Thermea, Cooll, Denso, Intergas, Inventum, Itho Daalderop, Weheat en Yanmar.

Italië leidt de dans met maar liefst 49 fabrieken, gevolgd door Frankrijk met 35 en Duitsland met 30 productielocaties. De 265 Europese fabrieken bieden werkgelegenheid aan 170.000 werknemers.

Pleidooi voor maatregelen

Om het concurrentievermogen van de Europese fabrikanten te vergroten, houdt de EHPA een pleidooi voor een reeks maatregelen van de politiek, maar ook van de producenten zelf.

Ten eerste moet er een consistent beleidskader voor de lange termijn komen om vertrouwen te brengen in de sector zelf, in investeerders en in consumenten. Verder moet een eerlijkere prijsverhouding tussen elektriciteit en gas ervoor zorgen dat warmtepompen een financieel interessantere investering worden. Daarbovenop moet ontmoediging plaatsvinden van verplaatsing van fabrieken door het opzetten van fondsen voor specifieke industriële behoeften.

Verder moeten de productiekosten in de Europese Unie verlaagd worden en moeten marktgegevens centraal verzameld worden om installaties en markttrends te monitoren. Ook moet er geïnvesteerd worden in vaardigheden van personeel en moeten communicatiecampagnes opgezet worden.

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten