© Klodien | Dreamstime.com
10 juli 2023

Groen licht parlement België voor waterstofwet

Het federaal parlement heeft het licht op groen gezet voor de Belgische waterstofwet die het vervoer van waterstof via pijpleidingen reguleert. Het is de bedoeling om 1 netbeheerder waterstofvervoer aan te wijzen.

De zware industrie – die onder andere staal, cement, aluminium en glas produceert – is in België verantwoordelijk voor bijna een derde van de Belgische CO2-uitstoot. Ook het zwaar transport en de scheepvaart zijn grote vervuilers. Om die sectoren te vergroenen, wil België massaal groene waterstof gaan importeren geproduceerd op de Noordzee, in Zuid-Europa, in het Midden-Oosten of in Noord-Afrika.

Regelgevend kader
Minister van Energie Tinne Van der Straeten lanceerde in 2021 een eerste federale waterstofstrategie om daar werk van te maken. De nieuwe waterstofwet voert een regelgevend kader in voor het vervoer van waterstof per pijpleiding. ‘België is koploper in hernieuwbare waterstof. Door waterstof nu te reguleren, versterken we deze voorsprong’, aldus Van der Straeten. ‘België heeft op dit moment 600 kilometer aan pijpleidingen in het waterstofvervoersnetwerk. Dat is het op één na grootste ter wereld na de Verenigde Staten, dat 2.600 kilometer pijpleiding heeft liggen. Door het vervoer van waterstof nu te reguleren, laten wij de verdere ontwikkeling van het waterstofnet en -markt in ons land toe, en versterken we daarom deze voorsprong.’

Het is de intentie van de minister om 1 netbeheerder voor het vervoer van waterstof aan te wijzen die verantwoordelijk wordt voor de ontwikkeling van en de vrije toegang tot het vervoersnet en voor het garanderen van de kwaliteit van de waterstof. Van der Straeten: ‘Onze havens zijn wereldklasse en de bestaande vervoersinfrastructuur voor aardgas is relatief eenvoudig aan te passen voor waterstof. We zijn enorm goed geconnecteerd met onze buurlanden waar de vraag naar waterstof groeit.’

Samen met zijn Europese partners en via memoranda of understanding met Oman en Namibië werkt België aan de opening van waterstof-importroutes en aan de ontwikkeling van een wereldmarkt voor waterstof. Ook met Chili lopen gesprekken.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.