© Rafael Henrique | Dreamstime.com
29 juni 2023

IRENA: uitrol zonnepanelen moet verdrievoudigen tot 2030

De uitrol van hernieuwbare energie via onder meer windmolens en zonnepanelen moet tegen 2030 verdrievoudigd zijn om de opwarming van de aarde te beperken tot maximaal 1,5 graad Celsius.

Dat concludeert het internationaal agentschap voor hernieuwbare energie IRENA in de World Energy Transitions Outlook (WETO). De 2023-editie van het rapport roept op tot meer ambitie op het gebied van de wereldwijde inzet voor de uitrol van hernieuwbare energie.

Belangrijkste aanjagers
De WETO positioneert elektrificatie en efficiëntie als belangrijke aanjagers van de energietransitie, mogelijk gemaakt door hernieuwbare energie, schone waterstof en duurzame biomassa.

De IRENA-onderzoekers concluderen in de nieuwste WETO-editie dat vooruitgang is geboekt – vooral in de energiesector met een recordgroei van 300 gigawatt voor hernieuwbare energie in 2022 – maar dat de kloof tussen wat is bereikt en wat nodig is echter blijft groeien. Er zijn volgens de onderzoekers ambitieuzere doelstellingen voor hernieuwbare energie nodig; de wereld moet tegen 2030 jaarlijks gemiddeld 1.000 gigawatt aan hernieuwbare-energiecapaciteit toevoegen en het directe gebruik van hernieuwbare energie in eindgebruikerssectoren aanzienlijk verhogen.

Barrières
Door te focussen op de factoren die een door hernieuwbare energie gedomineerd energiesysteem mogelijk maken, kunnen volgens de IRENA-onderzoekers de structurele barrières die de voortgang van de energietransitie belemmeren, worden aangepakt.

Het gaat om de volgende 3 barrières: een gebrek aan fysieke (net)infrastructuur, het ontbreken van stimulerend beleid en regelgeving; en verkeerde afstemming van vaardigheden en institutionele capaciteit.

Zonne-energie
In het al eerder gepresenteerd 1,5 graad Celsius-scenario van IRENA zou de wereldwijd geïnstalleerde capaciteit aan zonnepanelen tegen 2030 bijna verachtvoudigen in vergelijking met de capaciteit van 2020 en meer dan 5.400 gigawattpiek bedragen. In 2050 zou dat zelfs 18.200 gigawattpiek zijn.

Om dit te bereiken, zou de jaarlijkse installatie van zonnepanelen moeten groeien tot gemiddeld 615 gigawattpiek in 2050. De wereldwijde zonne-energiemarkt zou daarbij worden gedomineerd door de G20-landen met een verwachte verzevenvoudiging van de markt in 2030 tot een cumulatieve capaciteit van ongeveer 4.530 gigawattpiek, en een vertwintigvoudiging van de markt in 2050 tot een capaciteit van 13.315 gigawattpiek ten opzichte van 2020.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.