© Gennady Kurinov | Dreamstime.com
19 januari 2015

Philips roept op tot actie om gebrek aan verlichting in de wereld te beëindigen

Miljoenen mensen sterven nodeloos doordat een vijfde deel van de wereldbevolking geen toegang heeft tot elektrisch licht, waarschuwt Koninklijke Philips. Meer dan 1,3 miljard mensen hebben nauwelijks of geen verlichting ter beschikking, doordat zij…

Miljoenen mensen sterven nodeloos doordat een vijfde deel van de wereldbevolking geen toegang heeft tot elektrisch licht, waarschuwt Koninklijke Philips. Meer dan 1,3 miljard mensen hebben nauwelijks of geen verlichting ter beschikking, doordat zij niet zijn aangesloten op elektriciteit. Veelal gebruiken zij petroleumlampen en kaarsen om hun woningen en bedrijfjes te verlichten. Maar deze primitieve lichtbronnen kosten elk jaar weer 1,5 miljoen mensen het leven als gevolg van ademhalingsziekten en brand – evenveel als er jaarlijks overlijden aan aandoeningen ten gevolge van HIV.

De waarschuwing komt op het moment dat de VN vandaag de start aankondigt van zijn International Year of Light (IYOL). In het kader van dit wereldwijde initiatief brengt de UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation) een groot consortium van belanghebbenden bijeen. Daartoe behoren wetenschappelijke organisaties, onderwijsinstituten, technologieplatforms, non-profitorganisaties en partners uit de particuliere sector. Gedurende het hele jaar 2015 zullen zij benadrukken welke impact licht heeft op de sociale en economische ontwikkeling.
Gebrek aan licht beïnvloedt enorme delen van Afrika, Azië en Zuid-Amerika; zoals in Zuid-Soedan, waar slechts anderhalf procent van de mensen toegang heeft tot elektrisch licht. In veel ontwikkelingslanden zijn elektriciteitsnetten niet mogelijk door de geografische en financiële beperkingen van het koppelen van honderden veraf gelegen gemeenschappen. LED-technologie op zonne-energie kan echter licht leveren voor een fractie van de kosten van petroleumlampen, en zonder de gevaren voor gezondheid, veiligheid of milieu of de noodzaak van grote investeringen in infrastructuur.

'Menselijk lijden op deze schaal is niet acceptabel in de eenentwintigste eeuw', zegt Eric Rondolat, CEO van Philips Lighting. 'Led-verlichting op zonne-energie kan landelijke gemeenschappen transformeren en miljoenen levens sparen. Bovendien hoeft zij niet meer te worden uitgevonden: zij bestaat al en heeft bewezen te werken. Ik roep politici op de handen ineen te slaan en zich uit te spreken voor het beëindigen van lichtgebrek in uiterlijk 2030. De economische argumenten voor het nemen van actie zijn onweerlegbaar: licht is essentieel voor menselijke voorspoed. 1,3 miljard mensen bevrijden van lichtgebrek beëindigt niet alleen deze wurggreep op de economische, sociale en culturele ontwikkeling, maar zou ook een enorme stimulans zijn voor het wereldwijde GDP.' Eén enkele LED-lantaarn op zonne-energie verbruikt helemaal geen energie en kan een ruimte voorzien van schoon elektrisch licht voor een eenmalige kostenpost van negen tot achttien euro, in vergelijking met de veertig euro aan jaarlijkse brandstofkosten voor het gebruik van een petroleumlamp. Op grotere schaal kunnen energie-efficiënte led-armaturen en zonnepanelen gecombineerd worden om zo duurzame verlichting te produceren in openbare ruimten, zogenaamde Community Light Centers. Deze Community Light Centers (CLC's) maken het voor gezondheidszorg en bedrijven mogelijk ook na zonsondergang te werken en stimuleren eveneens sport- en overige sociale activiteiten. Philips is betrokken in het proces om honderd CLC's te installeren, verspreid over twaaalf landen in Afrika waar ongeveer vijfhonderd miljoen mensen geen toegang hebben tot elektrisch licht.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.