© TNO
15 december 2022

ALBATROS ontwikkelt volgende generatie drijvende zonnepanelen

In het PPS-toeslagproject A Low Buoyancy Approach to Robust Floating Solar (ALBATROS) wordt gewerkt aan een wereldprimeur: een volledig recyclebaar drijvend zonne-energiesysteem van 100 procent kunststof.

‘De grootschalige uitrol van zonne-energie in Nederland is deels een zoektocht naar beschikbare ruimte’, aldus Minne de Jong, Researcher & Project Manager Solar Energy Applications bij TNO. ‘Die is schaars in Nederland. Het dubbelgebruik van wateroppervlakken voor het opwekken van zonnestroom is dus kansrijk, en daarmee ook een belangrijk aandachtsgebied voor TNO en partners. Binnen het innovatieproject ALBATROS zetten we daarin een volgende stap, samen met Rombouts Kunststof Techniek (RKT), SABIC en Solarge.’

Robuust en betaalbaar
Floating solar heeft in Nederland nog een groot onbenut potentieel. Weliswaar liggen er al diverse operationele zonne-energiesystemen op water, bijvoorbeeld op grindgaten en artificiële waterbekkens, maar dat is volgens De Jong het laaghangende fruit. Waar het water onstuimiger is en de weercondities uitdagender, is veel oppervlak voorhanden en zijn de kansen enorm. De uitdaging aangaande de ontwikkeling van pv-installaties die robuust genoeg zijn om in deze condities te functioneren en ook nog eens betaalbaar zijn, is echter ook groot.

Golfslagcategorie 2
De Jong: ‘In veel van de huidige drijvende draagconstructies worden kunststof onderdelen gecombineerd met componenten van metaal. Die zijn gevoelig voor roest. Met ons consortium ontwikkelen, bouwen en testen we een drijvende pv-installatie van 100 procent kunststof, inclusief de zonnepanelen. Dat is niet bedoeld voor de Noordzee, maar wel voor toepassing in golfslagcategorie 2 en brak water. Denk daarbij bijvoorbeeld aan grote zandwinplassen, baggerdepots, de randmeren of delen van de Zeeuwse wateren. Het systeem wordt getest op het Oostvoornse Meer, waar de golven 1 meter hoog kunnen worden. Bovendien zorgt het brakke water voor corrosieve omstandigheden.’

Lees het volledige artikel hieronder in de december 2022-editie van Solar Magazine.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.