© Vlaams Parlement
6 oktober 2022

Minister Demir roept Fluvius op extra kosten in energiefactuur te voorkomen

De Vlaamse minister van Energie Zuhal Demir doet een dringende oproep aan netbeheerder Fluvius om vanwege de energiecrisis om zo min mogelijk kosten in het lokale aandeel van de energiefactuur te verrekenen.

De minister wijst op het belang van koopkracht van de mensen en de netbeheerder de tering naar de nering te zetten.

Alle mogelijke pistes
Demir heeft Fluvius-voorzitter Wim Dries een brief geschreven waarin zij hem vraagt ‘alle mogelijke pistes’ te onderzoeken. ‘In een energiecrisis is het zaak dat élk niveau zijn verantwoordelijkheid neemt’, aldus de minister. ‘Vlaanderen doet dit jaar een extra financiële inspanning van 168 miljoen euro om ervoor te zorgen dat zijn aandeel in de factuur niet stijgt, ik verwacht dat van alle bestuursniveaus, ook de lokale besturen via Fluvius.

Fluvius is een zogenaamde intercommunale die niet door Vlaanderen, maar door de lokale besturen bestuurd wordt. Welke kosten Fluvius verrekent in de tarieven beslist de netbeheerder zelf, mits er goedkeuring is van de Vlaamse energieregulator VREG. Minister Demir kan daar niet tussenkomen.

23 procent
De Vlaamse regering maakte er bij monde van Demir de voorbije jaren een punt van de Vlaamse beleidscomponent van de energiefactuur te laten dalen. Dat gebeurde met 23 procent, terwijl de federale componenten van de energiefactuur stegen. Om ervoor te zorgen dat het Vlaamse aandeel in 2023 niet toeneemt, heeft de Vlaamse regering beslist om 168 miljoen euro extra uit te trekken om bijkomende kosten in de factuur te voorkomen.

Geen eensgezinde steun
Maar ook de lokale besturen kunnen via Fluvius kosten laten doorrekenen in de tarieven, waardoor ook zij een kostendrijver vormen in de energietarieven. Onder meer hun personeelskosten, investeren en dividenden, jaarlijks meer dan 150 miljoen euro, zijn bepalend voor de hoogte van het bedrag.

Demir uitte in de marge van de begrotingsbesprekingen haar bezorgdheden na verontrustende signalen vanuit de VREG. Ze heeft daarom aan Dries gevraagd al het mogelijke te doen om de stijging van het lokale aandeel in de energiefactuur van de mensen te voorkomen. Het Strategisch Comité van Fluvius heeft zich al beraden over de vraag van Demir, maar er was geen eensgezinde steun voor het voorstel van Dries om de vraag van de minister af te wijzen. Daardoor is de voorzitter volgens de minister genoodzaakt een formele raad van bestuur bijeen te roepen. Daarin moeten de bestuurders formeel kleur bekennen over hoeveel zij in de energiefactuur van de gezinnen en alleenstaanden willen verrekenen. Die zal komende week plaatsvinden.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.