© Rudmer Zwerver | Dreamstime.com
23 september 2022

MKB-Nederland: 25 procent energie-intensieve bedrijven maakt verlies door hoge energieprijzen

1 op de 3 ondernemers in de energie-intensieve sectoren betaalt inmiddels 3 tot 8 keer zoveel voor elektriciteit en meer dan een kwart doet hetzelfde voor gas. Hierdoor draait 25 procent van de bedrijven verlies.

Nog eens een derde voorziet volgend jaar (zwaar) in de rode cijfers te duiken. Dat blijkt uit een flitspeiling van MKB-Nederland en VNO-NCW in samenwerking met zo’n 20 aangesloten brancheorganisaties uit energie-intensieve sectoren. De flitspeiling is gehouden onder 722 energie-intensieve bedrijven uit de ledenkring van MKB-Nederland en VNO-NCW. Dat zijn onder meer drukkers en wasserijen, metaal- en glastuinbouwbedrijven, (industriële) bakkers, steenbakkers, chemische bedrijven en fabrikanten van producten als kunststof en papier, schadeherstelbedrijven en slagers.

Niet door te berekenen
Veruit de meeste bedrijven kunnen de fors gestegen energiekosten niet of nauwelijks doorberekenen. Zij geven aan zichzelf niet uit de markt te willen prijzen of hebben te maken met langlopende contracten, dan wel krijgen ze hun prijzen opgelegd door de opdrachtgever. Uit de flitspeiling blijkt dat dit voor 84 procent van de bedrijven geldt.

De ondernemers die hun prijzen niet kunnen doorberekenen, zijn het meest pessimistisch. Van hen rekent 40 procent op zware verliezen volgend jaar.

Variabel contract
Van de ondervraagde ondernemers heeft 65 procent een variabel of aflopend contract en wordt nu, of binnenkort, geconfronteerd met fors hogere energieprijzen. Slechts 10 procent heeft nog een langer doorlopend contract en blijft vooralsnog buiten schot.

MKB-Nederland en VNO-NCW wijzen erop dat veel Europese landen inmiddels gebruikmaken van het verruimde EU-steunkader om de negatieve effecten van de hoge energieprijzen voor bedrijven te dempen. Ze zijn in gesprek met de overheid hoe ook hier bedrijven het beste kunnen worden geholpen. Gekeken wordt hoe een verstoring van het speelveld kan worden voorkomen en naar het overbruggen van deze tijdelijke fase van extreem hoge energieprijzen. Ook zijn volgens de organisaties juist nu oplossingen nodig om te zorgen dat bedrijven verder kunnen blijven verduurzamen, aldus de ondernemersorganisaties.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.