© Gennady Kurinov | Dreamstime.com
4 december 2019

Aedes: geef huurders uitzonderingspositie bij ombouw salderingsregeling

Er is in het wetsvoorstel voor de ombouw van de salderingsregeling te weinig aandacht voor de gevolgen voor woningcorporaties en hun huurders die zonnepanelen hebben. Dat stelt woningcorporatiekoepel Aedes.

‘Dat een altijddurende fiscale aftrek op zonnepanelen leidt tot oversubsidiëring ligt voor de hand’, opent Aedes zijn zienswijze op de door minister Wiebes voorgestelde ombouw van de salderingsregeling voor kleinverbruikers met zonnepanelen. ‘In dat licht is het logisch dat er een beperking komt op deze regeling. Toch zet Aedes vraagtekens bij de wijze waarop dat nu gebeurt. Een afbouw tot 0 lijkt te ver te gaan voor toekomstige investeringen en we missen een goede overgangsregeling voor bestaande gevallen.’

Te veel aandacht voor eigenaar-bewoners
Aedes constateert dat de regeling geschreven is op de positie van de eigenaar-bewoner. Woningcorporaties worden echter, net als alle verhuurders, geconfronteerd met een split-incentive. Zij investeren, maar de opbrengsten gaan naar de huurder. Om zonnepanelen toch gefinancierd te krijgen, maken verhuurders afspraken met huurders dat zij een deel van de opbrengst via de huur of servicekosten afdragen. Omdat de opbrengsten worden verdeeld, is de businesscase volgens Aedes minder goed dan bij eigenaar-bewoners.

‘De voorgestelde afbouw tot 0 verslechtert deze businesscase’, stelt Aedes. ‘Toekomstige investeringen in zonnepanelen worden minder haalbaar (of zelfs onhaalbaar) en huurders gaan erop achteruit. In het algemeen mist Aedes een impactanalyse voor de huursector. De stellige indruk is toch dat hier uitsluitend gekeken is naar het effect voor eigenaar-bewoners.’

3 alternatieven
Het is volgens Aedes zeer de vraag of corporaties bij het vervallen van de salderingsregeling nog een redelijk financieel voordeel aan de huurder kunnen bieden en tegelijkertijd de investering in zonnepanelen binnen de levensduur terug kunnen verdienen. Aedes stelt daarom voor een uitzondering voor het vervallen van salderen op te nemen bij teruglevering van zonnestroom door huurders.

Een andere optie is de introductie van een grenswaarde voor salderen. Een derde alternatief is te bezien op welke andere manier corporaties financieel ondersteund kunnen worden bij het installeren van zonnepanelen.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.