© Gennady Kurinov | Dreamstime.com
9 december 2013

Stratumseind Eindhoven wordt proeftuin voor onder meer verlichting

Het Stratumseind, de grootste uitgaansstraat van Eindhoven en Nederland, staat voor een belangrijke opgave. Het gebied moet kwalitatief worden verbeterd, zowel op het gebied van veiligheid, samenwerking als ook economische levensvatbaarheid. De…

Het Stratumseind, de grootste uitgaansstraat van Eindhoven en Nederland, staat voor een belangrijke opgave. Het gebied moet kwalitatief worden verbeterd, zowel op het gebied van veiligheid, samenwerking als ook economische levensvatbaarheid. De gemeente is daarom een project gestart ‘Stratumseind 2.0’, waarbij het Stratumseind door de gemeente, het bedrijfsleven en onderwijs wordt ingezet als ‘living lab’; met speciale meetapparatuur worden anonieme data verzameld over de bezoekers van de stapstraat, de omgeving en de plaatselijke omstandigheden. Tevens wordt de straat proeftuin voor een wetenschappelijk onderzoek naar de invloed van licht op het gedrag van mensen.

Door het meten en koppelen van diverse data en onderzoeken zoals geluidsniveaus, temperatuur, incidenten, bezettingsgraad parkeergarages, bezoekersaantallen en -herkomst et cetera, ontstaat een breed palet aan informatie. Dit maakt het mogelijk voor zowel de (samenwerkings)partners als ook voor commerciële bedrijven om producten, apparatuur, ideeën et cetera te testen in een werkelijke gebruik situatie. Het Living Lab wordt gerealiseerd in samenwerking met een breed scala aan partners waaronder diverse onderwijsinstellingen (onder andere TU/e, Intelligent Lighting Institute (ILI) en Fontys), technologische bedrijven uit de regio, Dutch Institute for Technologie, Philips, Safety & Security (DITSS), Eindhoven365, de politie etc. De businesscase moet zicht geven op benodigde organisatie, middelen en mensen en op welke manier dit bijdraagt aan een betere toekomst voor het Stratumseind.

Naast de betrokken partijen die zich inzetten voor Stratumseind 2.0, hebben zich een twintigtal bedrijven en organisaties aangesloten bij het Living Lab. Zo is ook Philips een belangrijke partner, die graag samen met de gemeente wil werken aan deze innovatieslag op het gebied van veiligheid in uitgaansgebieden. Floriaan Tasche (directeur Openbare Verlichting Philips): "Philips verbindt zich aan het Living Lab Stratumseind en werkt ook mee aan het ‘De-escalate’, onderzoek van het Intelligent Lighting Instituut van de TU/e. We gaan intelligente verlichting inzetten op het Stratumseind waarmee we kunnen variëren in kleur en lichtintensiteit afhankelijk van het moment. Philips wil samen met de gemeente innoveren om aan de maatschappelijke behoefte voor meer veiligheid in uitgaansgebieden te voldoen. Met de uitkomsten van het living lab en het onderzoek kan het juiste lichtscenario zowel reactief als preventief worden ingezet voor een veiligere en betere uitgaansbeleving. Hier in Eindhoven doen we ervaring op zodat gemeenten in heel Nederland van hun uitgaansbuurt een veilig en gezellig horecagebied kunnen maken."
ILI (Intelligent Lighting Institute) van de TU Eindhoven start op het Stratumseind een vier jaar durend onderzoek genaamd ‘De-escalate’, naar de invloed van licht op het gedrag van mensen. Yvonne de Kort (projectleider onderzoek ILI): "Licht is een fantastisch medium, omdat we de intensiteit, kleur, de plaatsing en dynamiek erin kunnen gebruiken om op verschillende manieren te kunnen bijdragen aan de-escalatie. De combinatie van laboratorium onderzoek met living labs garandeert dat we zowel wetenschappelijke gedegen, als maatschappelijk onderzoek kunnen doen in het domein van mentale gezondheid en dat van openbare veiligheid. En natuurlijk proberen we niet alleen curatief, maar ook preventief licht in te zetten om escalaties te voorkomen."

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.