
Door de toenemende inzet van wind- en zonne-energie kent het Nederlandse energiesysteem steeds sterkere fluctuaties in elektriciteitsproductie. Lithiumbatterijen dekken momenteel de korte termijn af, met een opslagduur van 2 tot 4 uur. Maar voor periodes van 8 tot 100 uur – wat TNO definieert als langdurige opslag (ldes) – bestaat in Nederland nog geen oplossing. ‘Als we ons energiesysteem willen decarboniseren, hebben we simpelweg ldes nodig voor langere periodes van opslag, bijvoorbeeld om Dunkelflautes te dekken’, vertelt Glen Donnelly, Senior business developer bij penvoerder van het RenewaFLEXNL-project TNO. Naast de benodigde technologische innovaties constateert hij 2 belangrijke problemen: er is nog geen passende regelgeving voor ldes-projecten en er zijn ook geen commerciële prikkels.
Hele keten
RenewaFLEXNL is een MOOI-subsidieproject dat partners uit de hele keten samenbrengt. Zo nemen 3 Nederlandse technologieontwikkelaars deel: AquaBattery werkt aan een flowbatterij op basis van keukenzout en water, Ore Energy ontwikkelt ijzer-luchtbatterijen en BB1 ontwikkelt een hybride oplossing voor warmte met een innovatieve warmtepomp gekoppeld aan ondergrondse watersystemen van kassen, aangevuld met een natrium-ionbatterij. Vattenfall is de energieleverancier en afnemers zijn chemisch opslagbedrijf Vopak in Rotterdam, chemieconcern Nobian en tuinbouwbedrijven HilverdaFlorist in De Kwakel en Butterfly Orchid in Altena.
Verder maken energiemanagementbedrijven Energy Flexibility Solutions en Emmett Green, juridisch adviesbureau NewGround Law, milieuadviesbureau Ecomatters en brancheorganisatie Energy Storage NL deel uit van het consortium. Die laatste helpt met kennisdisseminatie. Netbeheerders TenneT, Alliander, Stedin en Enexis zijn als klankbordpartners betrokken, net als Port of Rotterdam en Glastuinbouw Nederland.
3 pilotlocaties
Het project richt zich op 3 representatieve locaties in Nederland. Het Rotterdamse havengebied heeft te maken met netcongestie. ‘Deze locatie is zeer representatief voor havengebieden, waar grote aanlandingspunten voor op zee opgewekte duurzame energie zijn gepland’, aldus Donnelly.
In De Kwakel wordt een fysieke pilot uitgevoerd bij HilverdaFlorist met de BB1-technologie, specifiek gericht op de kassensector. Voor de locaties Rotterdam en Altena worden haalbaarheidsstudies uitgevoerd.
Lees het volledige artikel hieronder in de mei 2026-editie van Solar & Storage Magazine.
De mei 2026-editie van Solar & Storage Magazine is uit. Het tijdschrift kent artikelen over Intersolar Europe, dubbele energiebelasting bij thuisbatterijen, recycling van batterijen en het Nationaal EMS Programma.