logo
© Oleksandr Berezko | Dreamstime.com
© Oleksandr Berezko | Dreamstime.com
3 maart 2026

‘Kostenverschil Europese en Chinese batterijen kan in 2030 dalen naar 14 dollar per kilowattuur’

Europese batterijen voor elektrische auto’s zijn 90 procent duurder dan Chinese. Met schaalvergroting kan dit verschil teruggebracht worden tot gemiddeld 500 euro per auto in 2030, blijkt uit nieuw onderzoek.

Transport & Environment (T&E) heeft een nieuwe analyse gepubliceerd die laat zien hoe Europese schaalvergroting het huidige kostenvoordeel van Aziatische batterijfabrikanten kan verkleinen.

Made-in-EU-criteria
Alleen met Made-in-EU-criteria kan de Europese industrie volgens T&E opschalen, wat cruciaal is voor het terugdringen van het kostenverschil.

Zonder ingrijpende actie op het gebied van productiesteun of handelsbescherming is het gebruik van ‘Union Content’-criteria in de Industrial Accelerator Act de enige optie om een veerkrachtige en lokale batterij-industrie in Europa op te bouwen. Dit bepaalt of Europese batterijfabrikanten competitief kunnen blijven.

Kostenanalyse
T&E onderzocht heeft de belangrijkste kostencomponenten van een elektrische auto onderzocht en bestudeert hoe batterijkosten zich zouden ontwikkelen bij grootschalige lokale productie, gebaseerd op kostenmodellen van IEA en BloombergNEF.

Een substantieel deel van de waardeketens van elektrische auto’s is al lokaal, met 45 tot 70 procent van de waarde van belangrijke componenten in Europa. Batterijen vormen het leeuwendeel van deze productiekosten, variërend van 83 tot 86 procent afhankelijk van de autofabrikant. Als de productie van batterijen naar Europa wordt gehaald, zou dat meer dan 90 procent van de extra kostenstijging vertegenwoordigen.

Europese batterijcellen zijn gemiddeld 17 procent duurder dan die uit de Verenigde Staten en 90 procent duurder dan uit China. Met opschaling door beleid kan het tijdelijke kostenverschil volgens de onderzoekers significant afnemen. Verbeterde productie-efficiëntie, met name lagere uitvalpercentages, en arbeidsbekwaamheid en automatisering zouden de kosten met bijna een derde verlagen.

Premie op zelfstandigheid
Dit vertaalt zich in een kostenverschil van ongeveer 14 Amerikaanse dollar per kilowattuur in 2030, tegenover 41 tot 43 dollar per kilowattuur nu. Dit zou resulteren in gemiddeld 500 euro extra kosten voor een elektrische auto in 2030, variërend van 300 tot 750 euro afhankelijk van de autofabrikant.

Deze meerkosten moeten volgens T&E worden gezien als een premie op zelfstandigheid, die fungeert als verzekeringspolis tegen geopolitieke volatiliteit en verstoringen in de toeleveringsketen. De vermindering van het kostprijsverschil gebeurt echter alleen als consistente ‘Union Content’-vereisten voor batterijen worden ingevoerd.

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten