
De Tweede Kamer nam begin juni een motie van NSC aan om de zogenaamde ‘kill switch’ in omvormers voor zonnepanelen te verbieden. Met de motie werd het kabinet gevraagd om expliciet in wetgeving op te nemen dat zonnepanelen, omvormers, laadpalen, warmtepompen en vergelijkbare (consumenten)apparatuur niet door leveranciers uit het buitenland aan- en uitgezet mogen kunnen worden.
Opnieuw geen datum
Minister Hermans liet al snel na het aannemen van de motie weten dat de Tweede Kamer voor de zomer van 2025 geïnformeerd zou worden over de wijze waarop uitvoering wordt gegeven aan de motie.
Sinds die toezegging is er is vanuit de minister echter geen communicatie meer geweest over de uitvoering van de motie. Naar aanleiding van het wetsvoorstel Wet weerbaarheid kritieke entiteiten (Wwke) schrijft minister Van Oosten van Justitie en Veiligheid nu aan de Tweede Kamer dat deze ‘binnenkort’ wordt geïnformeerd over de uitvoering van de motie.
Bestaande wetgeving volstaat
Van Oosten laat namens het kabinet weten dat kritieke entiteiten in de zin van de Wet weerbaarheid kritieke entiteiten automatisch ook als essentiële entiteit onder de Cyberbeveiligingswet (Cbw) vallen.
Alle kritieke entiteiten moeten vanwege hun status als essentiële entiteit op basis van een risicogebaseerde aanpak zorgen voor de beveiliging van hun netwerk- en informatiesystemen. Bij het overwegen van passende en evenredige maatregelen moeten zij rekening houden met de specifieke kwetsbaarheden van hun rechtstreekse leveranciers en dienstverleners en met de algemene kwaliteit van de producten en de cyberbeveiligingspraktijken van hun leveranciers en dienstverleners.
Europees verboden
Tot slot herhaalt Van Oosten dat op de Europese markt het al verboden is om heimelijk functionaliteit in te bouwen, zowel in software als hardware, die niet in de technische documentatie is beschreven.
‘Mochten er concrete risico’s zijn met betrekking tot bepaalde producten of diensten, dan kan de vakminister ingrijpen’, besluit Van Oosten.
De Solar & Storage Magazine Marktgids 2026 is verschenen. De jaarlijks terugkerende marktgids biedt een totaaloverzicht van de energieopslag- en zonne-energiemarkt en is een bijlage van de december 2025-editie van Solar & Storage Magazine. De marktgids kent dit jaar 14 rubrieken en bovendien zijn in samenwerking met een groot aantal bedrijven en organisaties de belangrijkste ontwikkelingen qua projecten, markt en technieken in kaart gebracht.