logo
© Andrii Zhezhera | Dreamstime.com
© Andrii Zhezhera | Dreamstime.com
21 januari 2026

Duitsland telt 2,4 miljoen batterijen met ruim 25 gigawattuur opslagcapaciteit

Duitsland telde eind vorig jaar 2,4 miljoen batterijen met een totale opslagcapaciteit van meer dan 25,6 gigawattuur. In het kalenderjaar 2025 werden 600.000 nieuwe batterijen geplaatst. Dat meldt BSW-Solar.

De opgestelde opslagcapaciteit van batterijen is volgens de Duitse branchevereniging voor zonne-energie Bundesverband Solarwirtschaft (BSW-Solar) in 4 jaar meer dan vervijfvoudigd.

Ruim 3 miljoen huishoudens
Omgerekend is de 25,6 gigawattuur opslagcapaciteit genoeg om het gemiddelde dagelijkse stroomverbruik van ruim 3 miljoen moderne tweepersoonshuishoudens in Duitsland op te slaan. De meeste batterijen zijn geïnstalleerd in combinatie met zonnepanelen, zodat eigenaren de zelf opgewekte zonnestroom dag en nacht kunnen gebruiken.

In 2025 kwamen er dus 600.000 nieuwe batterijen bij – voor het leeuwendeel thuisbatterijen – met een capaciteit van gezamenlijk 6,5 gigawattuur. Dit betekent een lichte marktgroei van ongeveer 5 procent ten opzichte van 2024. De groei vertoont echter een wisselend beeld per marktsegment.

Verschuivende markt
De vraag naar thuisbatterijen ging in 2025 met ongeveer 8 procent omlaag ten opzichte van het jaar ervoor. Tegelijkertijd groeit de markt voor grote batterijen op utiliteitsschaal fors. Deze markt kon zich meer dan verdubbelen. Ook de markt voor batterijen bij bedrijven groeide flink. De nieuw geïnstalleerde capaciteit van commerciële energieopslagsystemen steeg met 30 procent.

BSW-Solar verwacht voor 2026 een verdere groei van grootschalige batterijen. In het segment van thuisbatterijen hangt de verdere investeringsbereidheid volgens de branchevereniging sterk af van de ontwikkeling van het regelgevende kader voor zonne-energie en warmtepompen.

Verviervoudiging nodig
Ondanks de positieve ontwikkelingen van de afgelopen jaren bevindt de uitbreiding van de batterijcapaciteit in Duitsland zich volgens marktanalisten nog niet op de goede weg. BSW-Solar stelt dat de geïnstalleerde batterijcapaciteit tot 2030 moet verviervoudigen naar ongeveer 100 gigawattuur om de doelstellingen van de energietransitie te halen.

De jaarlijkse uitbreiding van batterijcapaciteit moet volgens de branchevereniging meer dan verdubbeld worden om de stroomvoorziening in de komende jaren efficiënt en grotendeels op hernieuwbare energie om te schakelen. Daarvoor is volgens BSW-Solar een verdere verbetering van de regelgeving nodig.

Betere regelgeving gewenst
‘Batterijen brengen de stroomopwekking met het stroomverbruik in evenwicht, kappen stroompieken in de middaguren, verminderen de noodzaak voor netuitbreiding en kunnen ook voor noodstroomvoorziening worden ingezet’, stelt Carsten Körnig, algemeen directeur van BSW-Solar.

Körnig pleit voor een snellere verwerking van netaansluitingsprocedures en aanpassingen in de tariefregels voor nettarieven die prikkels geven voor systeemvriendelijk gedrag. ‘Bovendien moeten snel processen worden gecreëerd die geschikt zijn voor massatoepassingen, onder andere door digitalisering bij de netbeheerders. Ook moeten batterijen op een oplossingsgerichte manier worden geïntegreerd in het redispatch-systeem’, besluit Körnig.

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten