De brancheorganisatie wijst op de noodzaak om nú te investeren in de volgende stap van de energietransitie: het stimuleren van het eigen verbruik van zonnestroom via de flexbonus. De nieuwe stapelsubsidie moet het combineren van de aanschaf of het bezit van zonnepanelen belonen als die gecombineerd wordt met een maatregel om het eigen verbruik te verhogen.
137.814 aanmeldingen
Op 2 april had de stichting die werkt aan de massaclaim tegen de rijksoverheid 137.814 aanmeldingen ontvangen.
Of de massaclaim kans van slagen heeft, is te betwijfelen. Toenmalig minister Kamp maakte namelijk in 2017 al bekend de salderingsregeling per 2023 te willen beëindigen. Minister Hermans benadrukte afgelopen najaar tijdens de salderingsdebatten met de Eerste Kamer en de Tweede Kamer ook meermaals dat het voor consumenten al langere tijd duidelijk was dat de salderingsregeling op termijn zou verdwijnen.
Onhoudbaar
Ook Wijnand van Hooff, directeur van branchevereniging Holland Solar, wijst hierop: ‘We begrijpen dat het wegvallen van de salderingsregeling vragen oproept bij mensen die in zonnepanelen hebben geïnvesteerd. Maar de massaclaim is niet de oplossing. De regeling zou altijd stoppen. Het is nu tijd om vooruit te kijken en consumenten te helpen om hun zelf opgewekte stroom slimmer te gebruiken.’
Holland Solar benadrukt dat het structureel salderen niet houdbaar is, omdat dit het elektriciteitsnet onnodig onder druk houdt en consumenten onvoldoende stimuleert om stroom op het juiste moment zelf te gebruiken.
Thuisbatterij
Holland Solar pleit daarom voor de flexbonus als alternatief. Dit nieuwe instrument beloont huishoudens die hun zelf opgewekte zonnestroom direct gebruiken of opslaan, bijvoorbeeld in een thuisbatterij of door slimme inzet van een warmtepomp of elektrische auto.
Van Hooff: ‘Met een flexbonus helpen we mensen om hun energie zelf te verbruiken en zo hun energierekening te verlagen. Dit maakt het weer aantrekkelijk voor mensen om te investeren in zonne-energie en voorkomt ook netcongestie.’
De flexbonus moet wat Holland Solar betreft uiterlijk per 2027, gelijktijdig met het stopzetten van de salderingsregeling, ingevoerd worden.
De maart 2025-editie van Solar Magazine is verschenen. Het tijdschrift bevat artikelen over de vakbeurs Solar Solutions Amsterdam, zonnecarports, het productteam circulaire zonnepanelen en de zakelijke zonnedakenmarkt.