logo
© Wirestock | Dreamstime.com
© Wirestock | Dreamstime.com
19 maart 2025

Tientallen Kamervragen over uitgeputte subsidiepot sportclubs

Tweede Kamerleden hebben tientallen vragen gesteld aan staatssecretaris Karremans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport over de uitgeputte subsidieregeling BOSA voor de installatie van zonnepanelen bij sportclubs.

Vanuit de vaste commissie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport is een groot aantal vragen gesteld over de stand van zaken rond de ingediende aanvragen binnen de Subsidieregeling Bouw en onderhoud sportaccommodaties (BOSA).

Te weinig budget
De PVV-Kamerleden willen weten hoever de staatssecretaris is met een plan van aanpak voor de langere termijn om een toekomstbestendige sportinfrastructuur te creëren.

De GroenLinks-PvdA-fractie wil weten hoe de staatssecretaris aankijkt tegen het feit dat veel sportverenigingen een verduurzamingssubsidie mislopen doordat er te weinig budget beschikbaar is. ‘Heeft de staatssecretaris inzichtelijk voor hoeveel sportverenigingen een BOSA-subsidie noodzakelijk is voor het voortbestaan van de desbetreffende sportvereniging?’, vragen ze. ‘Wat is de ratio achter het wegbezuinigen van zo’n effectieve en goede regeling? Kan de staatssecretaris in kaart brengen in hoeverre de bezuiniging op de BOSA de komende jaren gecompenseerd wordt door de subsidieregeling Duurzaam Maatschappelijk Vastgoed (DUMAVA)? Hoeveel geld uit de subsidieregeling DUMAVA gaat er naar verwachting naar de verduurzaming van sportverenigingen? Wat is onder de streep de verwachte bijdrage van de Rijksoverheid aan het verduurzamen van sportverenigingen als gevolg van het bezuinigen op de BOSA en het openstellen van de DUMAVA?’

VVD en NSC
De VVD-leden willen weten of de marge van 155 procent van het totale subsidieplafond al bereikt is. Zo niet, wanneer wordt dit verwacht? Dat lijkt nog niet het geval, want op 13 maart stond de teller op 3.335 aanvragen voor een bedrag van ruim 112,3 miljoen euro. De regeling sluit zodra meer dan 114,7 miljoen euro subsidie is aangevraagd. De leden van de NSC-fractie hebben hun bedenkingen bij het relatief hoge percentage van 155 procent voor het stoppen van de aanmeldprocedure. ‘Hoe is de berekening voor dit percentage tot stand gekomen?’, vragen zij.

De VVD’ers willen verder weten hoe de staatssecretaris de bekendheid van de DUMAVA-regeling gaat vergroten onder sportverenigingen als de regeling opengaat in juni. De leden van de NSC-fractie zien tevens een mogelijk probleem in het naast elkaar bestaan van de BOSA en DUMAVA voor aanvragen. ‘Klopt het dat onder het huidige stelsel een vereniging tegelijkertijd beroep kan doen op de BOSA én de DUMAVA? Wordt er gecontroleerd of organisaties geen dubbele aanvraag doen en daarmee andere sportorganisaties de kans op subsidie ontnemen?’

D66
De D66-Kamerleden vragen de staatssecretaris welke impact de uitputting heeft voor sportverenigingen die al hun plannen klaar hebben staan om te verduurzamen, maar nu geen aanspraak meer kunnen maken. ‘Kan de staatssecretaris aangeven op welke wijze vertraging in verduurzamingsplannen door deze sportorganisaties wordt voorkomen?’

CDA
De voorgenomen afbouw van de BOSA maakt volgens het CDA duidelijk dat een alternatief noodzakelijk is. Is de staatssecretaris bereid om met de sportsector een nieuwe visie op een structurele financiering van sportaccommodaties in Nederland te maken en als Rijksoverheid hierin verantwoordelijkheid te nemen, zo vragen de leden van de CDA-fractie.

Het Nationaal Klimaatplatform (NKF) heeft afgelopen najaar als optie genoemd een Waarborgfonds Maatschappelijk Vastgoed in te richten waarmee financiering toegankelijker gemaakt kan worden voor integrale renovaties, multifunctionele panden en meer gebiedsgerichte maatregelen binnen het maatschappelijk vastgoed. Dit waarborgfonds zou aanvullend zijn op het Waarborgfonds Sport. In de beleidsreactie schreef de staatssecretaris dat de minister van VRO aan het uitwerken is hoe een dergelijk waarborgfonds vorm zou kunnen krijgen. De leden van de CDA-fractie vragen wat hiervan de stand van zaken is.

SP
De leden van de SP-fractie willen tot slot weten hoe de staatssecretaris reageert op kritiek vanuit de sportsector op de verwijzing naar de DUMAVA als alternatief voor de BOSA. ‘Klopt het dat de DUMAVA niet beschikbaar is voor alle doelen waar de BOSA nu voor kan worden ingezet? Klopt het dat de DUMAVA niet zal kunnen worden gebruikt voor het dekken van de kosten voor het onderhoud van accommodaties en op nieuwbouw? Zo ja, waar kunnen sportverenigingen dan straks wel terecht om het noodzakelijke onderhoud en nieuwbouw te financieren als zij dat niet zelfstandig kunnen?’

Ook willen ze weten of de staatssecretaris het nog steeds verantwoord vindt om in 2026 28 miljoen euro te bezuinigen op de BOSA-regeling, oplopend tot 53 miljoen euro in 2028, terwijl het budget nu al zwaar tekortschiet. ‘Moet er niet eerder geld bij dan dat er hier ruimte is om geld te besparen?’

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten