
Het document geeft nadere uitleg en, waar van toepassing, praktijkvoorbeelden bij onderwerpen uit NEN 1010: 2020+C1:2024 ‘Elektrische installaties voor laagspanning’.
Terminologie
‘NPR 5310 geeft uitleg over de gebruikte terminologie in NEN 1010 en definities van bepaalde termen, zoals contactstop, steker en stopcontact’, vertelt Roger Wouts, consultant bij Istimewa Elektro. ‘Al deze termen hebben in het dagelijks Nederlandse taalgebruik verschillende betekenissen, maar werden in de NEN 1010 en in de vorige versie van NPR 5310 door elkaar gebruikt. We hebben getracht om daar eenheid in aan te brengen. Daarom hebben we het niet meer over sluiting, maar gebruiken we het woord “kortsluiting”. Datzelfde geldt voor het benoemen van ruimtes, zoals natte ruimtes, zwembaden, bouw- en sloopterreinen, bedrijfsruimtes, campings en medische ruimtes.’
Bas Bouman, standaardisatie en applicatie-engineer bij Eaton, heeft zich samen met Wouts en een tiental andere experts intensief beziggehouden met de herziening van deze NPR. Wouts: ‘De praktijkrichtlijn opstellen, is breder dan het aanpassen van terminologie’, vult Bouman aan. ‘De vorige NPR 5310 stamt uit 2017. Daarin gebeurde het nog wel dat we in verschillende delen iets andere termen gebruikten. We hebben nu getracht er meer 1 geheel van te maken.’
Aardlek
‘De norm is van toepassing voor het aanleggen van veilige laagspanningsinstallaties’, vervolgt Bouman. ‘Ook het aanpassen van installaties valt hieronder. De NPR 5310 wordt daarnaast gebruikt voor controles en inspecties bij oplevering van elektrische installaties. De NPR 5310 is geen vertaling en het is ook geen opsomming. Het is een handreiking voor de installateur, zodat hij zijn werk goed en veilig kan doen.’
De NPR 5310:2024 geeft dus praktische invulling aan NEN 1010:2020+C1:2024. Wouts: ‘Het geeft antwoord op vragen vanuit de markt. Met NPR 5310 in de hand zeggen we eigenlijk: als je het zo doet, dan voldoe je aan NEN 1010. Daar waar NEN 1010 bijvoorbeeld alleen iets zegt over het plaatsen van automaten achter de aardlek, geven wij de installateur een praktisch advies: “Plaats 4 automaten achter de aardlek. Dan weet je zeker dat je goed zit”. En zo gaan we bijvoorbeeld bij het ontwerp van de groepenkast ook verder in ons concrete advies. Dit was overigens ook al zo bij de vorige NPR, maar het geeft even aan wat het verschil is tussen de NPR en NEN 1010.’ Hij benadrukt dat deze NPR 5310 uit ‘slechts’ 285 pagina’s bestaat, waarbij de structuur van het document wel min of meer hetzelfde is gebleven als bij de 2017-versie.
Pv-installaties
Binnen de commissie die zich de afgelopen periode bezighield met de herziening werd steeds in tweetallen gewerkt, waarbij ieder tweetal een deel van het document voor zijn rekening nam. Hier en daar werd externe expertise ‘ingevlogen’, zoals bij het onderdeel 710, ‘Medische ruimtes’. En het deel 712, ‘pv-installaties’, kwam voor rekening van de gezamenlijke werkgroep met onder andere NEC 82.
De nieuwe NPR 5310: 2024 is voorzien van een aantal significante wijzigingen. Zo is deel 41-2 uit NPR 5310: 2017 opgenomen in deel 54 Aarden en Vereffenen. Op verzoek van de praktijk is Deel 51 ‘Omvang en uitvoering van installaties in woningen, woonschepen en logiesverblijven’ weer terug in de nieuwe NPR. Daarbij is een onderscheid gemaakt in drie categorieën: ‘kleine woningen’, ‘eengezinswoningen’ en ‘luxe woningen’, omdat in woonhuizen steeds vaker sprake is van toenemende aansluitwaarden, door de introductie van bijvoorbeeld pv’s, warmtepompen en inductiekookplaten.
Laatste
De opvolger van NPR 5310: 2017 heeft dus 7 jaar op zich laten wachten. Het kan zomaar zijn dat de 2024-versie de laatste is in deze vorm, aldus het tweetal. Bouman: ‘NPR 5310 is er voor de installateur om hem te helpen in het werk. Maar dan wil je natuurlijk ook dat hij hem gebruikt. Wellicht dat we in de toekomst dus toe moeten naar andere vormen van communicatie om aan te sluiten bij de jongere generatie. Dat zou zomaar kunnen, bijvoorbeeld in de vorm van een podcast. Dat heeft ook te maken met de snel veranderende markt. Kijk hoe snel alles verandert op het gebied van accusystemen. Daar valt niet tegenop te schrijven als je dat volgens de huidige werkwijze doet. Op het moment dat je iets publiceert, is de markt alweer bezig met het volgende.’
‘Neemt niet weg dat er altijd wel wat op papier zal blijven bestaan, maar dan dus aangevuld met andere vormen van communicatie’, besluit Wouts.
De mei 2026-editie van Solar & Storage Magazine is uit. Het tijdschrift kent artikelen over Intersolar Europe, dubbele energiebelasting bij thuisbatterijen, recycling van batterijen en het Nationaal EMS Programma.