
De onbalansmarkt is inmiddels niet meer het exclusieve domein van een energiebedrijf. Ook andere bedrijven kunnen op die markt actief zijn. De bedrijven kunnen dankzij Edmij 24 uur per dag realtime bijdragen aan het balanceren van het elektriciteitsnet. Als stroomleverancier en aggregator heeft Edmij het systeem zo ontworpen dat automatisch de keuze gemaakt wordt op welke energiebeurs – de day-aheadmarkt EPEX of de onbalansmarkt van TenneT – de beste financiële resultaten te behalen zijn.
Zonnepaneelinstallaties
De volledig automatische aansturing en handel maakt Edmij mogelijk in samenwerking met SolarEdge, dat het bedrijf via het ‘SolarEdge grid services’-platform realtime controle over zonnepaneelinstallaties geeft en de benodigde datarapportages levert.
‘Het grote voordeel van dit besturingssysteem is dat alles niet alleen automatisch, maar ook op afstand wordt aangestuurd’, aldus Humfrey Disco van SolarEdge. ‘Bij de eindklant zijn er geen technische aanpassingen op locatie benodigd, en dus ook geen aanvullende kosten. Edmij kan middels een eigen inlog op het SolarEdge grid services-portaal het klantenbestand beheren en eenvoudig nieuwe klanten toevoegen. Alles wordt centraal aangestuurd.’
Geitenboerderij
Eén van de 150 bedrijven die sinds kort gebruikmaakt van deze oplossing en in stroom handelt, is geitenboerderij Caprihoeve. Eigenaren Floor en Wim van Wageningen verhandelen sinds januari hun stroom op diverse energiemarkten. De boerderijeigenaren kwamen tot de conclusie dat deze oplossing efficiënter is dan gebruik te maken van een batterij.
‘Geld verdienen met het verhandelen van stroom zonder dat wij hier iets voor hoeven te doen, is een ontwikkeling die voor veel bedrijven lucratief is’, aldus Floor van Wageningen. ‘Daarnaast zorg je ervoor dat je niet meer alleen stroom teruglevert aan het net, wat nu in veel gevallen zorgt voor een opstopping op elektriciteitsnet.’
|
Omhoog en omlaag |
De Solar & Storage Magazine Marktgids 2026 is verschenen. De jaarlijks terugkerende marktgids biedt een totaaloverzicht van de energieopslag- en zonne-energiemarkt en is een bijlage van de december 2025-editie van Solar & Storage Magazine. De marktgids kent dit jaar 14 rubrieken en bovendien zijn in samenwerking met een groot aantal bedrijven en organisaties de belangrijkste ontwikkelingen qua projecten, markt en technieken in kaart gebracht.