logo
© Buurserstraat386 | Dreamstime.com
© Buurserstraat386 | Dreamstime.com
9 augustus 2023

‘Stormloop consumenten op zonnepanelen lijkt voorbij’

De stormloop van consumenten op zonnepanelen lijkt in Nederland voorbij. Dat stellen de marktonderzoekers van ING Research. Ondanks dat de hausse lijkt te verdwijnen, blijft de vraag hoog.

ING Research verwacht met name dat de groei zal afnemen doordat de vraag voor installatiewerkzaamheden voor nieuwbouwwoningen daalt. ‘De enorme interesse in energiebesparende maatregelen lijkt afgenomen door de daling van de energieprijzen’, aldus ING senior econoom Bouw Maurice van Sante. ‘De vraag is echter nog relatief hoog, maar de enorme groei lijkt eruit. Hierdoor valt deze steunpilaar, die tegenwicht bood voor de afnemende nieuwbouwproductie, gedeeltelijk weg.’

Minder zoekopdrachten
Uit zoekopdrachten op internet naar zonnepanelen blijkt volgens de marktonderzoekers dat de interesse naar zonnepanelen sinds de herfst van 2022 afneemt. Minder zoeken betekent volgens hen vaak ook minder kopen. De afnemende interesse volgt op weer dalende elektriciteitsprijzen.

De interesse neemt niet alleen af voor zonnepanelen, ook daalt de belangstelling voor andere energiebesparende maatregelen zoals woningisolatie en de plaatsing van – al dan niet hybride – warmtepompen. De wegvallende prijsprikkel door de gedaalde gasprijs lijkt volgens ING Research de reden te zijn. Ook hier geldt echter dat de interesse nog steeds structureel hoger is dan voor de energiecrisis.

Orderpositie
De marktonderzoekers van ING Research melden dat de installatiebranche met 11,2 maanden aan werk in het tweede kwartaal nog steeds een flinke hoeveelheid opdrachten in portefeuille had. Installateurs worden echter langzaam minder tevreden over hun orderboek. Vooral de marktverwachting uit de nieuwbouw van woningen en infrasector loopt terug doordat er minder nieuwbouwwoningen worden gebouwd.

Vooruitkijkend verwacht ING Research een geleidelijke aanhoudende groei in de installatiemarkt. Dit als gevolg van striktere duurzaamheidsregelgeving en structureel hogere energieprijzen, waardoor de terugverdientijd korter blijft dan voorheen. Installateurs zullen dit en vooral volgend jaar last hebben van een dalende woningbouwproductie, maar door de structurele woningschaarste zal ook daar binnen enkele jaren de markt weer aantrekken.

Bouw nieuwe woningen
‘Dit jaar groeit de bouwsector nog licht met 0,5 procent, maar volgend jaar zal sprake zijn van een krimp van -2,5 procent, de grootste in de bouw sinds 2013’, stelt Jan van der Doelen, sector specialist Building & Construction bij ING. ‘De verwachte krimp kan leiden tot focus op afschalen en minder om de eigen CO2-uitstoot te gaan reduceren.’

De bouw van nieuwe woningen staat onder druk door de hogere rente, dalende huizenprijzen en een tekort aan bouwgrond. ‘In 2022 en begin 2023 bood de toenemende vraag naar energiebesparende maatregelen tegenwicht’, duidt Van der Doelen. ‘De vraag hiernaar blijft hoog, maar door de gedaalde energieprijzen is de hausse wel over. Volgend jaar zal de sector dan ook een krimp tegemoet gaan zien.’

No-go
‘Ondanks de uitdagende jaren die de sector te wachten staan, is verslappen van de aandacht voor reductie van CO2-uitstoot een no-go’, besluit Van der Doelen. ‘Er komt nog veel duurzaamheidswetgeving op ondernemers af om dit ook af te dwingen. Een voorbeeld hiervan is de Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD)-wetgeving vanuit Europa.’

Deel dit artikel:

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Ja, ik wil de nieuwsbrief ontvangen en heb de privacy policy gelezen.

Laatste Nieuws

Bekijk al het nieuws

Meest gelezen

Producten