
Omdat de transitie naar een nieuw energiesysteem steeds tot nieuwe keuzes en dilemma’s leidt, organiseert het ministerie van Economische Zaken en Klimaat de landelijke raadpleging om alle Nederlanders de kans te geven een advies te geven aan het kabinet. De transitie zorgt volgens het kabinet voor dilemma’s waar niet 1 perfect antwoord voor bestaat.
Voorkeuren
Tot 24 februari kan iedereen meedoen met de energieraadpleging. Op die manier hoopt het kabinet dat de besluiten in de energietransitie zo goed mogelijk aansluiten bij de voorkeuren van Nederlanders.
Het energiesysteem in Nederland moet overgaan op duurzame energievormen zoals hernieuwbare stroom van windmolens en zonnepanelen, groene gassen, hernieuwbare warmte en groene brandstoffen.
10 waarden
In de Energieraadpleging van 2023 krijgen Nederlanders in een enquête 10 waarden te zien waar de overheid rekening mee kan houden in de energietransitie, om daar vervolgens een keuze tussen te maken. Moet Nederland voor zijn energievoorziening zo min mogelijk afhankelijk zijn van het buitenland? Of moet Nederland toch vooral voorkomen dat de leefomgeving verandert? En welke elementen zijn het belangrijkst bij de komst van nieuwe kerncentrales? Deelnemers kunnen hun keuzes motiveren en nuanceren.
Rob Jetten, minister voor Klimaat en Energie, over de volksraadpleging: ‘We organiseren deze omdat we Nederlanders de kans willen geven om hun voorkeuren en zorgen over het energiesysteem van de toekomst te delen met de overheid. De lessen en conclusies over dilemma’s waar we voor staan, nemen we mee in onze besluiten. Dat verhoogt de slagingskans van de energietransitie.’
De maart 2026-editie van Solar & Storage Magazine is verschenen. Het tijdschrift bevat artikelen over de vakbeurs Solar Solutions Amsterdam, stekkerbatterijen, zonnepaneelbeleid bij woningcorporaties en onderhoud van zonnepanelen.