Onderzoek KANTAR: meerderheid consumenten en ondernemers weet niet hoe omvormer beveiligd moet worden
De meerderheid van de consumenten en ondernemers met zonnepanelen weet niet hoe zij hun omvormer die verbonden is met het internet moeten beveiligen. Dat blijkt uit onderzoek van KANTAR.
Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat heeft door KANTAR ruim 2.600 ondernemers en consumenten laten ondervragen over hoe zij omgaan met het Internet of Things (IoT). 1 op de 5 consumenten geeft aan (helemaal) niet te weten hoe apparaten die met het internet verbonden zijn, beveiligd moeten worden. Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat start mede op basis van de onderzoeksresultaten en de Roadmap Digitaal Veilige Hard- en Software eind dit jaar een overheidscampagne om consumenten en ondernemers te informeren hoe zij hun digitale veiligheid kunnen verbeteren.
Overheidscampagne
Het doel van het onderzoek is inzicht te krijgen in het kennisniveau van beide doelgroepen van IoT-apparaten om op deze manier een beter onderbouwde keuze te maken voor het te communiceren handelingsperspectief voor de overheidscampagne. Centrale thema’s die in dit onderzoek zijn behandeld, zijn in hoeverre mensen weten welke apparaten verbonden zijn met het internet, in hoeverre zij nadenken over de veiligheid van IoT-apparaten en wat zij doen om die te beveiligen.
Consumenten versus ondernemers
Bij het overgrote deel van de apparaten is 75 procent of meer van de consumenten zich ervan bewust dat het apparaat kan worden verbonden met het internet. Consumenten zijn zich er het minst van bewust dat een slimme wasmachine of koelkast (52 procent) en digitale deurbel (38 procent) verbonden kan worden met het internet.
Voor elk apparaat geldt dat ten minste de helft van de ondernemers weet dat dit verbonden kan worden met het internet. Voor beveiligingscamera’s, spelcomputers, slimme assistenten, draadloze printer, smart-tv’s en computers geldt dat ten minste 9 van de 10 ondernemers weten dat deze verbonden kunnen worden met het internet. Voor zonnepanelen, thermostaat, beveiligingscamera’s, spelcomputer, digitale printer en de computer geldt dat ten minste 3 op de 5 ondernemers deze aan de hand van software updates beveiligen.
Wachtwoord veranderen
Van de ondervraagde consumenten (red. 1.038 stuks) geeft 16 procent aan zonnepanelen te bezitten. 86 procent van de ondervraagde consumenten is zich ervan bewust dat zonnepanelen verbonden kunnen zijn met het internet. Echter, slechts 34 procent geeft aan te weten hoe het zonnepanelensysteem moet worden beveiligd. Enkel bij een slimme meter (24 procent), digitale deurbel en slimme wasmachine of koelkast (19 procent) is dit percentage lager. 30 procent van de ondervraagde consumenten geeft aan het zonnepanelensysteem wel beveiligd te hebben. Dat gebeurt het meeste door software-updates (61 procent) en het instellen van een nieuw wachtwoord (51 procent) en dit wachtwoord frequent te veranderen (24 procent).
Software-updates
Van de ondervraagde ondernemers geeft 12 procent aan over zonnepanelen te beschikken. 89 procent van de ondervraagde ondernemers is zich bewust dat zonnepanelen verbonden kunnen zijn met het internet. Ook bij ondernemers geeft minder dan de helft van de ondervraagden (38 procent) aan te weten hoe het zonnepanelensysteem moet worden beveiligd. 37 procent van de ondervraagde ondernemers geeft aan het zonnepanelensysteem wel beveiligd te hebben. Dat gebeurt het meeste door software-updates (61 procent) en het instellen van een nieuw wachtwoord (55 procent) en dit wachtwoord frequent te veranderen (36 procent).
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
Laatste Nieuws
Nieuwsbrief
Meest gelezen
Vacatures
Nu in Het Tijdschrift
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.















