ACM stelt Liander in gelijk: netbeheerder hoeft zonnepark geen kleinere aansluitingen te leveren
De Autoriteit Consument en Markt heeft netbeheerder Liander in een geschil met Griene Greide in het gelijk gesteld. De eigenaren van een zonnepark in Garyp wilden 3 kleine netaansluitingen, Liander leverde 1 grote.
Griene Greide beheert een zonnepark van 6 megawattpiek in de gemeente Tietjerksteradeel. Dit zonnepark heeft in totaal een productievermogen van 6 megawattpiek. Liander heeft een offerte uitgebracht voor een zogenaamde AC6-aansluiting van 6 megavoltampère (MVA) op de middenspanningsrail van het dichtstbijzijnde onderstation. Deze AC6-aansluiting is gerealiseerd en het zonnepark is in mei 2017 in gebruik genomen.
Griene Greide wenste echter via 3 aparte, kleinere AC5-aansluitingen van elk 2 megavoltampère op de middenspanningskabel in de directe nabijheid van het zonnepark te worden aangesloten. Liander heeft dit verzoek afgewezen. Griene Greide heeft vervolgens een geschilaanvraag ingediend bij ACM.
De ACM komt nu tot het oordeel dat Liander niet in strijd heeft gehandeld met de aansluitplicht van de Elektriciteitswet (red. artikel 23, eerste lid). Voor de vraag of Liander in strijd heeft gehandeld met de Elektriciteitswet, is bepalend of het zonnepark moet worden aangemerkt als 1 of meer WOZ-object(en). De afbakening van WOZ-objecten dient in beginsel te gebeuren door de gemeente Tietjerksteradeel.
De gemeente heeft in dit geval echter geen oordeel gegeven over de afbakening van het WOZ-object. Daarom moet de ACM zelf een oordeel vormen over de afbakening. De ACM concludeert voor dit geschilbesluit dat het zonnepark 1 WOZ-object is. Dat betekent dat Griene Greide voor dit zonnepark op grond van de Elektriciteitswet recht heeft op slechts 1 aansluiting.
Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.
Laatste Nieuws
Nieuwsbrief
Meest gelezen
Vacatures
Nu in Het Tijdschrift
De juni 2026-editie van het tijdschrift Solar & Storage Magazine is uit. Dit nummer staat in het teken van de beurs Sustainable Solutions Kortrijk, het naderende einde van de salderingsregeling en thuisbatterijen.














