© Gennady Kurinov | Dreamstime.com
9 april 2018

TenneT: elektriciteit in Nederland relatief goedkoop, record zon en wind

Elektriciteitsprijzen in Nederland zijn laag; vooral in de zomer kan goedkope groene stroom vanuit Duitsland naar Nederland worden getransporteerd. Dit stelt transmissienetbeheerder TennET in zijn verslag over 2017.

In Nederland groeide de productiecapaciteit voor groene stroom met 1 gigawatt naar een totaal van 7,2 gigawatt. De conventionele capaciteit daalde met 0,9 gigawatt naar 21,3 gigawatt. De groei in duurzaam vermogen kwam vooral op het conto van wind op land en zonnepanelen.

TenneT verhoogt de interconnectiecapaciteit met Duitsland en België. Tussen Nederland en Denemarken komt een onderzeese stroomkabel (COBRA) die in 2019 klaar moet zijn.

De gemiddelde elektriciteitsprijs in de Centraal West-Europese (CWE-)regio is licht gestegen in 2017, voornamelijk door hogere brandstofprijzen (gas +22 procent en steenkool +40 procent) voor centrales en de koude periode aan het begin van 2017.

De prijzen in landen waar TenneT actief is, Nederland en Duitsland, zijn vooral in de wintermaanden een stuk lager dan in Frankrijk en België. Nederland en Duitsland zijn dan ook vooral in de wintermaanden landen met een exportfunctie. Frankrijk en België hebben in de koudere maanden een sterk verhoogde vraag naar elektriciteit, omdat veel huizen daar niet met gas maar elektrisch worden verwarmd. In combinatie met onzekerheid over de beschikbaarheid van nucleaire en waterkrachtcentrales drijft dit in de winter de elektriciteitsprijzen op.

In de lente- en zomermaanden van 2017 was er sprake van een hoge prijsconvergentie in de CWE-regio; in deze maanden waren de stroomprijzen tot 60 procent van de tijd volledig gelijk. In 2017 waren de prijzen in 34 procent van de tijd hetzelfde, vergelijkbaar met 2016. Voor mei 2015, toen flow-based marktkoppeling werd geïntroduceerd, was de prijsconvergentie met 19 procent veel lager.

Maak Solar & Storage Magazine jouw voorkeursbron in Google

Met een nieuwe functie van Google bepaal je zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt naar nieuws. Volg ons en mis nooit meer het laatste nieuws over zonne-energie en energieopslag.

Nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief met het laatste nieuws!
Gelukt!
Oeps, daar ging iets fout...
Het lijkt erop dat u een adblocker gebruikt
Beste bezoeker, wij zien dat u gebruikmaakt van software om advertenties te blokkeren. Door het gebruik van deze software kan het zijn dat sommige onderdelen van onze website niet optimaal functioneren. Bovendien willen wij u wijzen op het feit dat advertentieopbrengsten het voor de redactie mogelijk maken om u kosteloos dagelijks van het laatste zonne-energienieuws te voorzien. Wij willen u daarom vragen om de betreffende software uit te schakelen. Dit heeft geen gevolgen voor uw privacy, omdat de website van Solar & Storage Magazine geen gebruikmaakt van advertentietrackers.